• Odbierz prezent
Wenezuela wprowadzi cyfrowego Bolivara w październiku
fot. freepik.com

W ostatnich dniach Bank Centralny Wenezueli potwierdził, że w październiku tego roku wprowadzi na rynek cyfrowego bolivara.

Cyfrowa waluta została po raz pierwszy ogłoszona w lutym. Wenezuela jest jednym z wielu krajów, które eksplorują walutę cyfrową banku centralnego (CBDC). Jest to po prostu cyfrowa forma tradycyjnej waluty. Różni się ona od kryptowalut takich jak Bitcoin, ponieważ jest scentralizowana i emitowana przez rząd. BTC ma limitowaną podaż i jest zdecentralizowany.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy rząd Wenezueli ma do czynienia z cyfrowymi formami płatności. W 2018 roku rząd uruchomił kryptowalutę o nazwie Petro (PTR). Projekt był głównie napędzany przez wenezuelskiego prezydenta Nicolása Maduro. Była to pierwsza w historii kryptowaluta finansowana przez państwo. Token poparty był rezerwami ropy naftowej i innymi rezerwami mineralnymi kraju. Jednak projekt ten okazał się ogromną porażką pod każdym względem. Ekonomiści i komentatorzy określili projekt jako “oszustwo, nadużycie i straszną inwestycję”

W drugiej, bardziej konwencjonalnej próbie, Bank Centralny Wenezueli potwierdził na swoim koncie na Twitterze, że cyfrowy Bolivar wejdzie do obiegu 1 października.

Dzięki niemu rząd spodziewa się opanować szalejącą inflację, która nęka gospodarkę kraju. Oczekuje się, że waluta doprowadzi do redenominacji monetarnej, która wyeliminuje sześć zer. Podczas wprowadzania Petro, rząd wyeliminował pięć zer. W ciągu ostatnich 15 lat w Wenezueli miały miejsce w sumie trzy redenominacje monetarne.

Czy tym razem Wenezueli się uda?

Poprzez CBDC rząd ma nadzieję zainicjować nową politykę monetarną, aby ograniczyć hiperinflację. Denominacja prawdopodobnie będzie miała niewielki lub żaden efekt. Jednakże, próbując wdrożyć nowe polityki i zapewnić przejrzystość w rządowym systemie finansowym, może dojść do radykalnych zmian, które promują niezależność. Bank zauważył;

…wolny i suwerenny system, stworzony w Wenezueli i przez Wenezuelczyków, promujący niezależność od zagranicznych systemów dla krajowych operacji bankowych.

W przeciwieństwie do Petro wspieranego przez państwo, CBDC jest prosty. Chociaż jest mało prawdopodobne, że rozwiąże on problem skorumpowanej polityki rządu, która zatopiła gospodarkę, może to być krok we właściwym kierunku. Może on bowiem złagodzić skutki i ograniczyć przyszłe niepowodzenia finansowe.

BeInCrypto Polska - Wenezuela wprowadzi cyfrowego Bolivara w październiku


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk