• Odbierz prezent
Wenezuela przedstawi OPEC swoją narodową kryptowalutę Petro

Pogrążona w hiperinflacji i ogarnięta poważnym kryzysem gospodarczym Wenezuela obecnie korzysta z własnej rządowej kryptowaluty Petro (PTR), upatrując w niej nadziei na poprawę koniunktury ekonomicznej kraju. Co więcej, rząd chce, aby Petro od przyszłego roku stało się międzynarodową cyfrową walutą rynku ropy naftowej, przygotowując się na zaprezentowanie kontrowersyjnego pomysłu kartelowi OPEC, kontrolującemu globalny rynek paliw.

 

Manuel Quevedo, wenezuelski minister ds. wydobycia ropy naftowej i prezes państwowego koncernu naftowego PDVSA poinformował, że Wenezuela na początku 2019 r. zaprezentuje rządową kryptowalutę Petro jako „główną walutę cyfrową z pokryciem w ropie naftowej” i zaproponuje jej międzynarodowe wykorzystanie.

 

Quevedo w klipie video przedstawiającym plany rozwoju Petro stwierdził również, że rządowa waluta cyfrowa w przyszłości będzie wykorzystywana do międzynarodowych transakcji na rynku ropy naftowej.

Petro docelowo ma nie tylko postawić na nogi wenezuelską gospodarkę i zwiększyć wiarygodność finansową rządu Nicolasa Maduro (obecnego prezydenta Wenezueli), ale także ułatwić obejście sankcji gospodarczych nałożonych przez Stany Zjednoczone.

 

Plany wprowadzenia Petro do międzynarodowego obiegu na rynku paliwowym można uznać jednak za zabieg w głównej mierze wizerunkowy. Trudno bowiem oczekiwać, aby kontrowersyjna kryptowaluta, która została 19 marca tego roku oficjalnie zdelegalizowana przez prezydenta USA, Donalda Trumpa. Co więcej, rząd Stanów Zjednoczonych nie tylko zakazał korzystania z Petro swoim obywatelom, ale również zagroził nałożeniem sankcji na kraje, które zdecydują się na wykorzystanie wenezuelskiej kryptowaluty.

Czytaj także: Petro - obywatele Wenezueli będą zmuszeni do używania kryptowaluty

Rząd Wenezueli planuje walczyć z emigracją z kraju. W związku z tym ma zamiar wprowadzić nowe rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość nabycia paszportu wyłącznie za kryptowalutę Petro.   5 października wiceprezydent Wenezueli – Delcy Rodriguez poinformowała na konferencji prasowej o nowych plana.. Czytaj
Petro - obywatele Wenezueli będą zmuszeni do używania kryptowaluty

 

OPEC obecnie kontroluje ok. 40% światowego wydobycia ropy naftowej, zrzeszając dwanaście krajów. Wenezuela, której gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych, jest członkiem OPEC od samego początku, czyli od 1960 r.

 

Czytaj także: Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego

Wenezuela, kraj w Ameryce Południowej rządzony przez socjalistyczny reżim prezydenta Nicolása Maduro, który od wielu lat bezskutecznie walczy z własna niegospodarnością i pogłębiającą się hiperinflacją, szuka ostatniej deski ratunku w walucie cyfrowej, sprytnie wykorzystując popularność „kryptowalut.. Czytaj
Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego

Notowania: OIL.WTI

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk