• Odbierz prezent
Wells Fargo bank

14 lipca przed sesją na amerykańskiej giełdzie bank Wells Fargo opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Okazały się one słabsze od oczekiwań analityków z Wall Street.

 

14 lipca we wtorek przed sesją na amerykańskim rynku bank Wells Fargo przedstawił wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 17,8 mld USD wobec 21,6 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. Okazały się one niższe od prognoz analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 18,4 mld USD. II kwartał 2020 r. bank zakończył stratą netto wynoszącą 2,4 mld USD. Strata na akcję wyniosła 0,66 USD, co było gorszym wynikiem od spodziewanej przez analityków straty 0,20 USD na akcję. Warto wspomnieć, że w II kwartale 2019 r. zysk netto banku wyniósł 6,2 mld USD, a zysk na akcję 1,30 USD. Już I kwartał 2020 r. był trudnym okresem dla banku. Wówczas zysk netto Wells Fargo zmniejszył się do poziomu 653 mln USD, a zysk na akcję wyniósł 1 cent.

Miniony kwartał był dla banku Wells Fargo pierwszym kwartałem zakończonym stratą od czasu kryzysu w 2008 r. Przyczyniło się do tego utworzenie rezerw przeznaczonych na straty kredytowe w wysokości 8,4 mld USD.

CEO Wells Fargo – Charlie Scharf stwierdził w oświadczeniu prasowym: „Jesteśmy ekstremalnie rozczarowani zarówno naszymi wynikami drugiego kwartału, jak i zamiarem zredukowania dywidendy. Nasz punkt widzenia na długość i dotkliwość kryzysu spowolnienia gospodarczego uległ znaczącemu pogorszeniu w porównaniu z założeniami przyjętymi w ostatnim kwartale, co skłoniło nas do zwiększenia rezerwy na straty kredytowe o 8,4 mld USD w drugim kwartale.”

Znany gigant bankowości przeżywa obecnie ciężkie czasy. Ze względu na aferę w 2016 r. związaną z zakładaniem fałszywych kont, od dłuższego czasu znajduje się pod nadzorem organów regulacyjnych, w tym Rezerwy Federalnej. W związku z tym bank jest objęty ograniczeniami dotyczącymi wzrostu sumy aktywów, co stanowi dla niego dodatkowe utrudnienie w czasach kryzysu związanego a pandemią koronawirusa. W poprzednim miesiącu zarząd banku wskazywał konieczność ograniczenia kosztów związanych z zatrudnieniem.

Wyniki kwartalne banku rozczarowały inwestorów. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Wells Fargo spadł o 6%, a na początku sesji akcje banku są notowane na minusie o ponad 5%.

Notowania: Wells Fargo & Co

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:WFC/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk