• Odbierz prezent
Wells Fargo bank

15 października kolejny znany amerykański bank Wells Fargo przedstawił wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. Prawdopodobnie bardziej niż na wyniki, inwestorzy cieszą się na zbliżające się zmiany restrukturyzacyjne w banku.

 

Wells Fargo jest czwartym największym bankiem w USA. 15 października przed sesją na amerykańskiej giełdzie bank opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. W tym samym dniu swoje wyniki przedstawiły również inne duże amerykańskie banki: JP Morgan Chase, Goldman Sachs i Citigroup.

Przychody Wells Fargo wyniosły 22,01 mld USD wobec oczekiwanych przez analityków 21,19 mld USD. Bank osiągnął zysk netto w wysokości 4,6 mld USD, co stanowi spadek o 23% rok do roku. Zysk na akcję wyniósł 1,07 USD wobec prognozowanego 1,15 USD.

Pod koniec września zarząd banku mianował Charlesa Scharfa na stanowisko CEO oraz prezesa. Scharf poprzednio pełnił stanowiska kierownicze w banku BNY Mellon. Od poniedziałku przejmie obowiązki Tima Sloana w Wells Fargo.

Wells Fargo zmaga się z procesami restrukturyzacyjnymi od 2016 r. W czasach, kiedy stanowisko CEO banku pełnił John Stumpf, pracownicy Wells Fargo zakładali miliony fikcyjnych kont, aby zrealizować plany sprzedażowe, co popsuło reputację banku. Po tym wszystkim Stumpfa zastąpił Tim Sloan, ale w marcu podjął decyzję o rezygnacji ze swego stanowiska.

Bank wciąż zmaga się ze skutkami tamtej afery. W trzecim kwartale poinformował o kosztach sądowych w wysokości 1,6 mld USD.

Tymczasowy CEO banku – Allen Parker stwierdził w swym oświadczeniu: „Mamy sporo pracy przed sobą, ale jestem pewien, że nasze skoncentrowane wysiłki i silne fundamenty Wells Fargo nadal pozwolą nam osiągać sukcesy.”

W 2018 r. Rezerwa Federalna nałożyła na Wells Fargo ograniczenie dotyczące wzrostu sumy aktywów. Stanowi ono konsekwencję dalszych problemów banku z traktowaniem klientów. Bank nie może przekroczyć sumy 1,95 bln USD. Ograniczenie to zostanie zdjęte z banku wraz z końcem bieżącego roku.

W trakcie sesji na amerykańskim rynku kurs akcji banku Wells Fargo zyskuje niemal 3%.

Czytaj także: Wells Fargo pozazdrościł JPMorgan - kolejny amerykański bank wprowadzi własną "kryptowalutę"

Amerykański bank Wells Fargo dołącza do grona gigantów finansowych z Wall Street, którzy chcą wykorzystać technologię blockchain do przyśpieszenia rozliczeń i płatności. Wells Fargo poinformował we wtorek 17 września o planach utworzenia własnego tokenu płatniczego, który będzie funkcjonował w obręb.. Czytaj
Wells Fargo pozazdrościł JPMorgan - kolejny amerykański bank wprowadzi własną "kryptowalutę"

Notowania: Wells Fargo & Co

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:WFC/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk