• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z polskiej gospodarki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało dziś swoje szacunki dotyczące stopy bezrobocia we wrześniu. Dane wskazują na utrzymujący się pozytywny trend na rynku pracy.

 

Bezrobocie znów w dół

Według MRPiPS, stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 6,9% i była niższa o 0,1 punktu procentowego niż w sierpniu i o 1,5 p.p. niż we wrześniu ubiegłego roku.

 

Spada liczba bezrobotnych i wolnych miejsc pracy

Ministerstwo podało również, że liczba bezrobotnych spadła we wrześniu o 1,7% w porównaniu do sierpnia bieżącego roku i o 15,6% w stosunku do września ubiegłego roku.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy spadła o 0,2% w stosunku do sierpnia bieżącego roku, ale wzrosła o 10,8% w stosunku do września ubiegłego roku. Na rynku pracy wciąż widoczna jest zatem poprawa, a spadek w ujęciu miesiąc do miesiąca mógł być wynikiem czynników sezonowych.

 

Teraz pozostaje nam czekać na to, czy dane Ministerstwa potwierdzi Główny Urząd Statystyczny. GUS opublikuje dane o bezrobociu (za wrzesień) dopiero 24 października.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk