• Odbierz prezent
Wczorajszy dzień na GPW najsłabszy od końca lipca

Wczorajszy dzień był najsłabszym na GPW zaledwie od końca lipca, ale spadki były bardzo znaczące. Runęły notowania większości spółek, które cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów (indywidualnych) w okresie wakacyjnym, na czele z Biomed Lublin, dla którego brak nowych informacji, jest złą informacją, i który od szczytu sprzed nieco ponad miesiąca stracił już ponad 2/3 wartości.

Spadkom na akcjach spółki towarzyszyły najwyższe od 3 tygodni obroty (77 mln zł vs. 672 mln zł kapitalizacji) i bliski rekordowego wolumen. Bardzo nieciekawie wyglądają wykresy dzienne świecowe indeksów sWIG80, czy NewConnectowego NC Index,

Skomplikowała się także sytuacja techniczna na indeksie WIG20, który znalazł się najniżej od początku czerwca. Wśród jego składowych, po znakomitej sesji w poniedziałek, wzrostów nie potrafił kontynuować JSW. Po hurraoptymistycznej pierwszej godzinie handlu (+25%), w dalszej fazie sesji, walory traciły nawet 15%, bo ostatecznie zamknąć dzień 7-procentowym spadkiem i rekordowymi obrotami na poziomie 175 mln zł.

Wyglądało to tak, że jakby inwestorzy z GPW przeczuwali negatywny rozwój wydarzeń, pomimo że kontrakty terminowe na Nasdaq100 początkowo nie oddawały późniejszej fali problemów przy końcowej fazie sesji za Oceanem. Wysoki impet korekty w USA paradoksalnie szybciej może ją wyczerpać. Na poziomie konkretnych spółek warto obserwować notowania Tesli (6-ta pod względem wartości spółka w Nasdaq), która wczoraj straciła kolejne 21% (inwestorzy rozczarowani byli brakiem inkluzji do indeksu S&P500) i do szczytu notowań z zaledwie ubiegłej środy traci już ok. 35%, wcześniej jednak uzyskała jednak imponujący 6-krotny wzrost wartości od samego tylko początku roku.

Widać też, że dynamika korekty w USA, podobnie jak u nas, dotyczy w większym stopniu spółek „wzrostowych”, których wcześniejsze wyceny zbudowane zostały na wysokich oczekiwaniach co do ich wzrostu wyników w przyszłości, i dotyczy spółek notowanych przy wysokich wskaźnikach wyceny porównawczej P/E. /ZO/

WIG w układzie dziennym

Wczorajszy dzień na GPW najsłabszy od końca lipca  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk