• Odbierz prezent
Wczorajsze notowania giełdowe złota zanotowały 10%-owy spadek

Wczoraj indeksy w Stanach Zjednoczonych odnotowały korektę, co było szczególnie widoczne na notowaniach Nasdaq – wszystkie spółki z akronimu FAANG uległy przecenie w przedziale pomiędzy 1,1% a 3,4%. Pocieszeniem dla inwestorów może być zapowiedź Donalda Trumpa dotycząca poważnych rozważań na temat obniżenia podatku od zysków kapitałowych.

Co ciekawe wyprzedaż odnotowaliśmy również na kruszcach - złoto po wyznaczeniu historycznego szczytu notowań uległo dynamicznej korekcie. Kruszec od szczytu zanotował już niemal 10%-owy spadek i znajduje się poniżej poziomu 1900 USD. Jednak patrząc na złoto z długoterminowej perspektywy, metal wciąż pozostaje w trendzie wzrostowym, a korekta zniosła w przybliżeniu 70% ostatnich dynamicznych wzrostów z połowy ubiegłego miesiąca.

Wtorkowa sesja na krajowym parkiecie była mocno zróżnicowana. Indeks blue chipów zyskał 1,3%, podczas gdy indeks małych spółek odnotował lustrzany spadek wynoszący 1,3%, a jeszcze gorszą sesję odnotował indeks New Connect, który stracił przeszło 4%. Wczorajszy dzień był szczególnie pomyślny dla banków, jedynie ING Bank Śląski odnotował niemal 1,5%-ową stratę, ale z drugiej strony najmocniej zyskał Alior Bank (8,5%). Indeks WIG-Banki znajduje się w ruchu bocznym od połowy marca, a istotnym pytaniem pozostaje to czy banki rzeczywiście będą musiały wykorzystać zawiązane rezerwy w związku z pandemicznym kryzysem. Sektorowo najmocniej stracił indeks WIG-Leki, gdzie do spadków w największym stopniu kontrybuował Biomed-Lublin. Spółka systematycznie traci od ubiegłego wtorku, ale znalazła się już na poziomach na których ostatnim razem (na przełomie lipca i sierpnia) doszło do zmiany nastroju z „niedźwiedziego” na „byczy”. Po sesji szacunkowe wyniki podał Tauron, a Enea poinformowała o wpływie rezerw i odpisów na zysk. Pierwsza ze spółek szacuje przychody za II kwartał na 4719 mln zł (5085 mln zł w analogicznym okresie w ubiegłym roku), EBITDA w wysokości 1450 mln zł (wobec 717 mln zł w analogicznym okresie w ubiegłym roku), oraz stratę netto wynoszącą 479 mln zł (141 mln zł zysku w analogicznym okresie w ubiegłym roku), chociaż należy zwrócić uwagę na spore odpisy – tylko w ramach przeszacowania aktywów Tauron Ciepło było to 806 mln zł. Podobnie w przypadku drugiej spółki - Enea szacuje wpływ odpisów i rezerw na wynik netto na około 779 mln zł. Dzisiaj przed sesją wyniki opublikował również Lotos, który podał niemal 1,4 mld zł straty netto w pierwszej połowie tego roku (wobec zysku 673 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku).

WIG w układzie dziennym

Wczorajsze notowania giełdowe złota zanotowały 10%-owy spadek  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk