Advertisement
  • Odbierz prezent
Wczorajsze notowania giełdowe indeksu Nasdaq wykazały największy jednodniowy spadek

Gwałtowna korekta zagościła na Wall Street. Nasdaq zanotował największy jednodniowy spadek od marca, traciła zdecydowana większość spółek, a te najbardziej popularne (FAAMNG), straciły między 3,8% a 8%.

Co ciekawe sygnał wyprzedzający do korekty dały rozgrzane walory Tesli, które spadały już dwie poprzednie sesje, zanim skorygował się cały rynek. Wczoraj walor kontynuował przecenę i po 3 dniach spadków Tesla znajduje się już ok. 20% poniżej szczytu. To najlepszy przykład na to, że akcje nie mogą „rosnąć do nieba” i im bardziej stromy trend wzrostowy tym większe ryzyko bolesnej gwałtownej korekty. Tak dynamiczny spadek na amerykańskich spółkach technologicznych bez żadnego nowego impulsu przypomina sesję z 11 czerwca.

Pomimo mocnego rozpoczęcia sesji na krajowym rynku przecena na Wall Street ostatecznie pociągnęła za sobą i nasze indeksy, jednak wybrane spółki wybroniły się przed korektą, a Mercator wyznaczył nowe historyczne maksimum notowań. Wśród III linii spółek wyraźnie wyróżniło się Votum, które zyskało przeszło 30% w reakcji na rekomendację kupna wydaną przez DM BOŚ. Po sesji wyniki za II kw. opublikował CD Projekt – zysk netto wyniósł 54,8 mln zł wobec 59,9 mln zł konsensusu, jednak w ujęciu r/r wynik netto wzrósł o 61,5%. Kluczowym wydarzeniem dla spółki w bieżącym roku będzie wydanie nowej gry „Cyberpunk 2077” zaplanowane na 19 listopada – podczas gdy akcja marketingowa tytułu już trwa, przed zbliżającą się premierą można spodziewać się zwiększonej zmienności na notowaniach spółki. W przypadku spółki Atal – zysk netto okazał się słabszy niż zakładał to konsensus o 20,9%, jednak r/r zwiększył się o 127,8%. Enea i Bogdanka również opublikowały raporty, które są jednak zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Po 18 września zostanie przeprowadzona rewizja głównych indeksów – WIG 20 pozostanie bez zmian (jednak ograniczony zostanie udział CD Projektu do 15% z obecnych 15,11%), mWIG40 opuszczą Getin i Bogdanka ustępując miejsca XTB i DataWalk, a największe zmiany będą miały miejsce w ramach indeksu sWIG80, który wzbogacą: Airway, Bogdanka, Getin, Global Cosmed, Grodno, Harper i INC, kosztem: DataWalk, IMC, Mangata, Ovostar, XTB, Votum, Unibep. Nad ranem kontrakty na indeks Nasdaq100 kontynuowały spadki (o ok. 1%), spadkowa choć umiarkowanie miała miejsce sesja w Azji. Spadkowa będzie też mieć miejsce w Europie. Bez nowych impulsów może się okazać, że korekta ma wymiar głównie techniczny i najbardziej na nią narażone są te akcje spółek na świecie i na GPW, które zaliczane są do segmentu growth, ich wyceny opierane były głównie na dyskontowaniu optymistycznych scenariuszy w przyszłości. /Adam Dudoń/

WIG w układzie dziennym

Wczorajsze notowania giełdowe indeksu Nasdaq wykazały największy jednodniowy spadek - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk