• Odbierz prezent
Wczorajsza sesja na europejskich indeksach zakończyła dzień na minusie od -0,5% (FTSE 100) do -0,8% (DAX)

Gorsze od oczekiwanych cotygodniowe dane z rynku pracy i narastający niepokój związany z możliwością wybuchu drugiej fali zachorowań na COVID-19 nie pomagały amerykańskim indeksom, które zakończyły czwartkową sesję na niewielkich wzrostach. Coraz większa liczba inwestorów instytucjonalnych jest świadoma, że bez poprawy fundamentów gospodarki dalsze wzrosty indeksów będą trudne do utrzymania.

Obawy o możliwość utrzymania trendu wzrostowego podziela również prezes Fed- J. Powell, który przestrzegł Kongres, aby nie wycofywał federalnej pomocy dla gospodarstw domowych. Natomiast słabiej wypadła sesja na europejskich indeksach, które zakończyły dzień na minusie od -0,5% (FTSE 100) do -0,8% (DAX). Do spadku na niemieckim indeksie przyczynił się po trosze niemiecki Wirecard, którego walory traciły wczoraj prawie 65% po informacji, że audytorzy nie mogą doliczyć się 1,9 mld euro w sprawozdaniu finansowym spółki. Jeżeli chodzi o dane makro, to opublikowana rano majowa dynamika inflacji PPI w Niemczech była zgodna z oczekiwaniami, natomiast o 10:30 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej za maj dla Wielkiej Brytanii.

W porównaniu z zachodnimi parkietami zdecydowanie lepiej poradziła sobie polska giełda, gdzie najmocniej wzrósł indeks małych spółek sWIG80. Silnymi wzrostami zakończył sesję sektor energetyczny, którego indeks WIG-energia zyskał 10,7%. Za sprawą potwierdzenia przez MAP- J. Sasina pracy nad planami wydzielenia aktywów węglowych z bilansów spółek prawie 16% wzrostem zakończyły sesję notowania Tauronu, a PGE zyskały ok. 14% kończąc notowania blisko sesyjnych maksimów. W przypadku rynku szerokiego prawie ok. 11% wzrosły akcje Newagu, który w IQ`20 roku zanotował blisko 85% wzrost przychodów ze sprzedaży, a zysk wyniósł 31,1 mln zł (poprzednio -1,46 mln zł). Dzisiaj Alior Bank podał komunikat, że WSA uchylił decyzję KNF ws. nałożenia kar o łącznej wartości 10 mln zł. Natomiast wczoraj po sesji CD Projekt podał informację o przełożeniu na 19 listopada premiery gry „Cyberpunk 2077”. W przypadku danych makro, dzisiaj poznamy dynamikę produkcji przemysłowej za maj.

WIG w układzie dziennym

Wczorajsza sesja na europejskich indeksach zakończyła dzień na minusie od -0,5% (FTSE 100) do -0,8% (DAX) - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk