• Odbierz prezent
Ważny wskaźnik po raz kolejny na minusie! To źle wróży gospodarce
fot. freepik.com

Indeks Instytutu ZEW wyniósł we wrześniu -11,4. To nieco lepiej od ostatniego wyniku (-12,3) oraz prognoz (-15). O wiele gorsza jest ocena bieżącej sytuacji ekonomicznej. 

 

  • Według KE Niemcy doświadczą recesji w 2023 r.
  • Wśród negatywnych nastrojów pojawiają się jednak nadzieje na stabilne stopy procentowe w strefie euro i USA. 
  • Oczekuje się również łagodzenia polityki stóp procentowych w Chinach.

 

 

Pesymistyczne nastroje w niemieckiej gospodarce

Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech spadła znacząco o 8,1 pkt., do -79,4, co jest najniższym poziomem od trzech lat

"Dane niemieckiego instytutu ZEW pokazują nam nieco słabsze wskazania niż zakładano, warunki bieżące w gospodarce cały czas się pogarszają, co również idzie w parze z samymi oczekiwaniami" - komentują analitycy XTB w komentarzu do wyników.

Zobacz również: Recesja w Niemczech! Komisja Europejska rewiduje prognozy, wskazując na spadek w największej gospodarce UE!

 

Indeks ZEW - Niemcy 

FXMAG makroekonomia ważny wskaźnik po raz kolejny na minusie! to źle wróży gospodarce  czy ecb podniesie stopy, czy niemiecka gospodarka jest w recesji, czy niemiecka gospodarka ma problemy, czy niemiecka gospodarka przechodzi recesję, czy w niemczech jest recesja, dlaczego niemiecka gospodarka ma problemy, ebc posiedzenie, indeks zew, indeks zew dla niemiec, jak radzi sobie niemiecka gospodarka, jaka inflacja w niemczech, jaka sytuacja niemieckiej gospodarki, jaka sytuacja w niemczech, jaki indeks zew, jaki odczyt indeksu zew, jaki odczyt indeksu zew dla niemiec, jakie prognozy dla gospodarki niemiec, jakie prognozy dla niemiec, jakie prognozy dla niemieckiej gospodarki, jakie prognozy gospodarcze dla niemiec, jakie stopy procentowe w niemczech, kiedy niemiecka gospodarka wyjdzie z recesji, kryzys w niemczech, kurs eur/usd, niemcy kryzys, niemcy przemysł, niemcy recesja, niemiecka gospodarka informacje, niemiecka gospodarka prognozy, niemiecka gospodarka w 2023, recesja w niemczech,niemcy 1

Źródło: ZEW

 

Co prawda prognozy uległy poprawie, ale wciąż są na sporym minusie. To powinno ograniczać zbytni entuzjazm co do kierunku, w jakim zmierza największa gospodarka UE. Eksperci rynku finansowego są jeszcze bardziej pesymistyczni co do obecnej sytuacji gospodarczej niż w sierpniu. 

"Rozwój ten rzuca światło na nieco zwiększone oczekiwania co do sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy" - komentuje prezes ZEW Achim Wambach.

Zobacz również: Wielka korporacja ogłasza, że zacznie zatrudniać Polaków... i rośnie o ponad 10%!

 

Nadzieją wzrost na światowych rynkach?

Skoro w rzeczywistości jest źle, dlatego indeks nieznacznie wzrósł? Analitycy tłumaczą to polepszeniem perspektyw światowych rynków oraz przewidywaniom dotyczącym ożywienia w Chinach. 

"Lepsze perspektywy gospodarcze dla Niemiec pokrywają się z bardziej optymistycznym spojrzeniem na rozwój sytuacji na międzynarodowym rynku akcji" - dodał Wambach. 

Warto przypomnieć, że zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, Niemcy będą jedyną dużą gospodarką Europy, która doświadczy recesji w tym roku. W najnowszych szacunkach obniżono prognozę, wskazując na skurczenie się gospodarki o 0,4%. Już w kwietniu o zagrożeniu recesją informował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Co więcej, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec (Destatis) w sierpniu inflacja wyniosła 6,1%r/r. 

"Lipcowe dane wskazują, że niemiecki handel zagraniczny nadal pozostaje pod wpływem spowolnienia w światowej gospodarce. Czynnikiem oddziałującym w kierunku ograniczenia aktywności w światowym handlu, które dotyka niemiecki przemysł, jest dostosowanie poziomu zapasów do słabszej koniunktury" - komentują analitycy Credit Agricole w cyklicznym raporcie Makromapa.  

Wskaźnik sytuacji dla strefy euro również uległ redukcji, spadając o 0,6 pkt do nowego odczytu na poziomie -42,6 pkt.

Po odczycie para EUR/USD traci 0,26%, utrzymując się na niższych poziomach w pobliżu 1,0720. Dolar jest pod presją zbliżających się odczytów makroekonomicznych, które przesądzą o dalszym kierunku prowadzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla euro będzie posiedzenie EBC. Oczekuje się, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 pb.

Zobacz również: CEO ustępuje ze stanowiska, prognozy zostają zrewidowane, a notowania w dół. To zły dzień dla giganta 

 

Notowania EUR/USD

FXMAG makroekonomia ważny wskaźnik po raz kolejny na minusie! to źle wróży gospodarce  czy ecb podniesie stopy, czy niemiecka gospodarka jest w recesji, czy niemiecka gospodarka ma problemy, czy niemiecka gospodarka przechodzi recesję, czy w niemczech jest recesja, dlaczego niemiecka gospodarka ma problemy, ebc posiedzenie, indeks zew, indeks zew dla niemiec, jak radzi sobie niemiecka gospodarka, jaka inflacja w niemczech, jaka sytuacja niemieckiej gospodarki, jaka sytuacja w niemczech, jaki indeks zew, jaki odczyt indeksu zew, jaki odczyt indeksu zew dla niemiec, jakie prognozy dla gospodarki niemiec, jakie prognozy dla niemiec, jakie prognozy dla niemieckiej gospodarki, jakie prognozy gospodarcze dla niemiec, jakie stopy procentowe w niemczech, kiedy niemiecka gospodarka wyjdzie z recesji, kryzys w niemczech, kurs eur/usd, niemcy kryzys, niemcy przemysł, niemcy recesja, niemiecka gospodarka informacje, niemiecka gospodarka prognozy, niemiecka gospodarka w 2023, recesja w niemczech,niemcy 2

Źródło: TradingView


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk