• Odbierz prezent
Ważny tydzień dla polskiej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej! Zobacz, na jakie wydarzenia musisz zwrócić szczególną uwagę
fot. freepik.com

Ubiegły tydzień okazał się udany dla zarządzających funduszami akcji polskich, którzy osiągnęli średnio najwyższą stopę zwrotu w wysokości 0,63%. Co pozostaje rzadkością, równie dobrze radziły sobie fundusze małych i średnich spółek jak i uniwersalne.

Na drugim miejscu znaleźli się zarządzający funduszami zagranicznymi z średnią stopą zwrotu na poziomie 0,31%

W powyższym segmencie w szczególności dobrze radziły sobie fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, które średnio zyskały aż 1,62%. Dobrze radziły sobie także fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych (0,97%), co potwierdza trend relatywnej przewagi rynków akcji na Starym Kontynencie względem innych regionów. Najsłabiej w ubiegłym tygodniu wypadły fundusze rynku surowców, które poniosły średnią stratę w wysokości aż 4,06%.

Ubiegły tydzień był relatywnie spokojny dla zarządzających funduszami dłużnymi PLN

Najlepszą grupą w powyższym segmencie okazały się fundusze papierów dłużnych polskich uniwersalne z średnią stopa zwrotu na poziomie 0,02%. Z drugiej strony najsłabiej radziły sobie fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych (-0,02%) i skarbowych długoterminowych (-0,03%).

FXMAG akcje ważny tydzień dla polskiej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej! zobacz, na jakie wydarzenia musisz zwrócić szczególną uwagę polski złoty, złoty polski, polski złoty kurs, polski złoty banknoty, złoty polski kurs, polski nowy złoty, nowy złoty polski, polski złoty nowy, nowy polski złoty, pln polski nowy złoty, kurs złotego, kurs złotego do hrywny, kurs euro do złotego, kurs złotego do euro, kurs dolara do złotego, kurs złotego do dolara, kurs hrywny do złotego, kurs korony czeskiej do złotego, kurs liry tureckiej do złotego, kurs rubla do złotego, kurs złotego wykres, kurs kuny do złotego, kurs złotego do rubla, kurs złotego prognoza, kurs szekli do złotego, kurs złotego do korony czeskiej, kurs euro, euro kurs, kurs euro nbp, aktualny kurs euro, kurs euro prognozy, kurs euro kantor, kurs euro cinkciarz, kurs euro wykres, cinkciarz kurs euro, nbp kurs euro, kurs euro sprzedaż, średni kurs euro, kurs walut euro, kurs euro kupno, kurs euro online, kurs euro nbp archiwum, kurs nbp euro, kurs euro na żywo, kurs euro money, średni kurs euro, kurs euro w kantorach, kurs euro zloty 1

W piątek GUS opublikował wstępne dane o wzroście PKB w Polsce w drugim kwartale

W okresie od kwietnia do czerwca polska gospodarka zwiększyła się o 1,9% kw/kw i 10,9% r/r. Pozwoliło to przekroczyć produkcji poziom notowany przed pandemią. Wyniki PKB za drugi kwartał były bliskie konsensusowi rynkowemu oraz naszej prognozie (odpowiednio 10,7% r/r i 11% r/r). Dane o strukturze wzrostu zostaną opublikowane 31 sierpnia wraz z ostatecznymi danymi. W dalszej części roku spodziewamy się, że dynamika wzrostu gospodarczego (r/r) w Polsce spadnie ze względu na mniej korzystne efekty bazy. Powinna ona jednak pozostać na poziomie przekraczającym 5% r/r. W piątek GUS przedstawił także finalne dane o lipcowej inflacji CPI. Zgodnie ze wstępnym szacunkiem ceny dóbr i usług konsumpcyjnych zwiększyły się o 0,4% m/m i 5,0% r/r. W ubiegłym miesiącu podrożały paliwa o 4,4% m/m oraz energia o 0,1% m/m. Tańsze stały się natomiast żywność i napoje bezalkoholowe (-0,4% m/m), jednak spadek cen w lipcu był wyraźnie słabszy niż w ubiegłym roku. Inflacja bazowa wyniosła 3,7%. W nadchodzącym tygodniu opublikowany zostanie szereg kolejnych danych o polskiej gospodarce.

W środę GUS opublikuje informacje o stanie rynku pracy w ubiegłym miesiącu

Oczekujemy, że zarówno dane o zatrudnieniu jak i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw potwierdzą szybko poprawiającą się koniunkturę. Konsensus rynkowy zakłada, że liczba etatów wśród firm zatrudniających ponad 9 osób zwiększyła się w porównaniu z czerwcem o 0,2%, oznaczając przyrost nowych miejsc pracy o około 15 tys. Rosnąca w ostatnich miesiącach liczba wakatów sugeruje, że szybkie tempo tworzenia nowych miejsc pracy powinno utrzymać się w nadchodzących miesiącach. Konsensus przewiduje także, że dynamika wzrostu płac pozostała w lipcu na wysokim poziomie i wyniosła 8,8% r/r Naszym zdaniem najistotniejsze w najbliższym tygodniu będą jednak dane o aktywności gospodarczej w lipcu, które GUS zaprezentuje w czwartek (produkcja przemysłowa) i piątek (sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa). Patrząc na szybko rosnącą mobilność społeczeństwa sądzimy że sytuacja gospodarcza w pierwszym miesiącu wakacji była bardzo dobra.

Spodziewamy się dlatego solidnych danych o aktywności w ubiegłym miesiącu

Prognozujemy, że produkcja przemysłowa zwiększyła się o 10,5% r/r a produkcja budowlano montażowa o 7,5% r/r. Oczekujemy natomiast nieco niższej dynamiki sprzedaży detalicznej na poziomie 5% r/r. Na poziomie globalnym najważniejszą publikacją w ubiegłym tygodniu były dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w USA wzrosły o 0,5% m/m a roczna dynamika inflacji wyniosła w ubiegłym miesiącu 5,4% r/r. Było to zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Nieznacznie niższe okazały się być jednak podwyżki cen w kategoriach bazowych (z wyłączeniem żywności i energii). Ostudziło to nieco oczekiwania rynku dotyczące początku zacieśnienia polityki pieniężnej przez Bank Rezerwy Federalnej.

W kontekście gospodarki amerykańskiej w najbliższych dniach

przedstawione zostaną dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w lipcu. W środę natomiast Bank Rezerwy Federalnej upowszechni przebieg dyskusji (minutes) na ostatnim posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Rynek będzie zapewne doszukiwał się w nim ewentualnych jastrzębich sygnałów o zbliżającym się zacieśnieniu polityki pieniężnej. W strefie euro we wtorek opublikowany zostanie natomiast wstępny szacunek wzrostu PKB w drugim kwartale. Konsensus rynkowy zakłada, że gospodarka strefy euro zwiększyła się o 2% kw/kw i 13,7% r/r.

 

FXMAG akcje ważny tydzień dla polskiej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej! zobacz, na jakie wydarzenia musisz zwrócić szczególną uwagę polski złoty, złoty polski, polski złoty kurs, polski złoty banknoty, złoty polski kurs, polski nowy złoty, nowy złoty polski, polski złoty nowy, nowy polski złoty, pln polski nowy złoty, kurs złotego, kurs złotego do hrywny, kurs euro do złotego, kurs złotego do euro, kurs dolara do złotego, kurs złotego do dolara, kurs hrywny do złotego, kurs korony czeskiej do złotego, kurs liry tureckiej do złotego, kurs rubla do złotego, kurs złotego wykres, kurs kuny do złotego, kurs złotego do rubla, kurs złotego prognoza, kurs szekli do złotego, kurs złotego do korony czeskiej, kurs euro, euro kurs, kurs euro nbp, aktualny kurs euro, kurs euro prognozy, kurs euro kantor, kurs euro cinkciarz, kurs euro wykres, cinkciarz kurs euro, nbp kurs euro, kurs euro sprzedaż, średni kurs euro, kurs walut euro, kurs euro kupno, kurs euro online, kurs euro nbp archiwum, kurs nbp euro, kurs euro na żywo, kurs euro money, średni kurs euro, kurs euro w kantorach, kurs euro zloty 2


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk