• Odbierz prezent
Ważny dzień dla kursów walut - jak poradzi sobie euro, funt i dolar australijski?

Wtorek zapowiada się na niezwykle ciekawy dzień w przypadku rynku walutowego. W kalendarzu makroekonomicznym mamy zaplanowaną sporą liczbę ważnych wydarzeń, które mogą wywołać silniejsze wahania kursów niektórych walut. Warto będzie przyjrzeć się jak na tle głównych walut zachowuje się polski złoty, dla którego start nowego tygodnia jak na razie jest bardzo ciężki.

 

Czytaj także: Kursy walut - funt traci, a dolar australijski opiera się słabym danym z gospodarki Chin

W środę na rynku walutowym wciąż mogą utrzymywać się dość silne wahania kursów głównych walut. Wpływ na to mogą mieć przede wszystkim czynniki makroekonomiczne. Będą one znaczące także dla polskiego złotego.   Czytaj również: Kurs euro do złotego reaguje na decyzje EBC. W strefie euro wciąż ujemne.. Czytaj
Kursy walut - funt traci, a dolar australijski opiera się słabym danym z gospodarki Chin

 

Kursy walut

Pod koniec ubiegłego tygodnia złoty próbował odrabiać straty względem głównych walut. Początek nowego tygodnia przyniósł jednak powrót do spadków, który należy wiązać przede wszystkim z brakiem uspokojenia nastrojów na światowych rynkach finansowych. Złoty traci także we wtorek rano, co może być zapowiedzią dalszych wzrostów kursu dolara, funta, euro i franka względem naszej waluty. Względem poniedziałkowych dołków dolar drożeje o 4 grosze, euro o prawie 3 grosze, funt o 3 grosze, a frank o 2 grosze. Kurs dolara do złotego wynosi obecnie 3,8150 i jest najwyższy od połowy sierpnia. Kurs euro do złotego rośnie do poziomu 4,3330, co z kolei jest najwyższym poziomem od początków września. Kurs funta do złotego przekroczył poziom 4,8700, a kurs franka przekraczając poziom 3,8000 znalazł się na miesięcznych maksimach. Dziś warto będzie obserwować przede wszystkim zachowanie polskiej waluty w stosunku do euro i funta.

 

Czytaj również: Kurs funta spada i oddala zagrożenie poziomem 5 zł

 

Oczekiwana zmienność kursów walut

Dane z rynku opcji wskazują dziś na umiarkowanie wysoką zmienność kursów walut. Nastawienie uczestników rynku jest podobne jak w poniedziałek, choć dziś w kalendarzu makroekonomicznym mamy zaplanowaną już dużo większą liczbę wydarzeń, na które mogą reagować kursy najważniejszych walut. W pierwszej połowie dnia uwagę skupimy przede wszystkim na euro. W ubiegłym tygodniu kurs tej waluty mocno wahał się przez rozczarowujące dane z gospodarki Niemiec. Na euro zaczyna ciążyć także presja polityczna, związana przede wszystkim z Włochami, ale także z informacjami napływającymi z Niemiec – wczoraj Angela Merkel poinformowała bowiem, że zrezygnuje z ponownego ubiegania się o stanowisko szefowej partii CDU. Dziś na notowania euro przede wszystkim wpływ mogą mieć wydarzenia o charakterze makroekonomicznym. Przed godziną 10:00 poznamy bowiem dane na temat bezrobocia w Niemczech, a na godzinę 11:00 zaplanowana jest publikacja pierwszego oszacowania danych o wzroście PKB w strefie euro. Prognozy zakładają, że gospodarka bloku nieco spowolniła.

W okresie popołudniowym warto będzie zwrócić uwagę przede wszystkim na przemówienie szefa Banku KanadyStephena Poloza. Jego słowa mogą okazać się znaczące dla notowań dolara kanadyjskiego, o ile poruszy temat przyszłych zmian w poziomie stóp procentowych. Po podwyżce, która miała miejsce w tym miesiącu, rynki zastanawiają się kiedy może dojść do kolejnego takiego ruchu.

Bardzo ciekawie zapowiada się okres sesji azjatyckiej. W nocy możemy spodziewać się silniejszych ruchów na parach z dolarem australijskim i jenem japońskim. Pierwsza z tych walut będzie miała do zdyskontowania dane o inflacji w III kwartale, co oznacza, że na parach z AUD mogą wystąpić naprawdę silne wahania. Spodziewany jest nieznaczny spadek inflacji, ale dla kursu dolara australijskiego kluczowe będzie to czy opublikowane dane okażą się lepsze czy gorsze od tych prognoz. Dolar australijski może w nocy reagować także na dane z Chin – indeks PMI dla sektora przemysłowego. Wpływ tych danych na walutę Australii wynika z silnych powiązań handlowych pomiędzy Chinami i Australią. Z kolei jen japoński będzie czekał na decyzję Banku Japonii w sprawie stóp procentowych. Rynki nie spodziewają się żadnych zmian w nastawieniu decydentów z banku centralnego, ale wciąż czekają na sygnały dotyczące możliwej zmiany kierunku polityki pieniężnej w przyszłości.

Analizując dane na temat oczekiwanej zmienności należy stwierdzić, że dziś warto będzie obserwować notowania jena japońskiego, dolara australijskiego, dolara kanadyjskiego, a także euro i funta. Ostatnia z tych walut nie będzie miała dziś do zdyskontowania żadnych danych z gospodarki, ale jej kurs wciąż znajduje się pod presją polityczną związaną z brexitowymi negocjacjami. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie ovrnight to dziś:

  • GBP/JPY (funt brytyjski jen japoński) – 0,98%
  • GBP/AUD (funt brytyjski dolar australijski) – 0,91%
  • EUR/JPY (euro jen japoński) – 0,87%

Słabszych ruchów tradycyjnie możemy spodziewać się na parach z frankiem szwajcarskim, a także na pojedynczych parach z euro. Chodzi przede wszystkim o notowania: EUR/CHF (euro frank szwajcarski), EUR/GBP (euro funt brytyjski) i USD/CHF (dolar amerykański frank szwajcarski).

 

Zmienność kursów najważniejszych walut (USD, EUR, GBP, CHF)

Zmienność kursów najważniejszych walut (USD, EUR, GBP, CHF)


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk