Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Ważne! W dużych krajach UE inflacja w maju spadała bardziej, niż oczekiwano. Zobacz co dzieje się z kursem euro (EUR)
fot. freepik.com

Wskaźnik CPI we Francji spadł do 5,1% r/r w maju z 5,9% w kwietniu. Oczekiwano spadku do poziomu 5,5% r/r. To pierwszy z dzisiejszych odczytów z największych gospodarek Unii Europejskiej. Z kolei dezinflacja we Włoszech już nie postępuje tak szybko. Euro tanieje dziś do dolara amerykańskiego o 0,5%.

 

  • Wskaźnik CPI we Francji poszedł w dół do 5,1% r/r w maju z 5,9% w kwietniu (zakładano 5,5% r/r).
  • Inflacja w Niemczech wstępnie wyniosła 6,1% r/r (prognoza: 6,5%, poprzednio: 7,2%).
  • We Włoszech wskaźnik CPI spadł do 7,6% r/r z 8,2% w kwietniu (oczekiwano 7,4% r/r).
  • Te dane ukazujące dezinflację mogą zmusić EBC do ostrożności w zakresie dalszych podwyżek stóp procentowych.

 

Inflacja we Francji spadła do najniższego poziomu od roku, ponieważ wzrost cen energii i żywności był umiarkowany, wynika ze wstępnych oficjalnych danych. Przypomnijmy, że wczoraj bardziej, niż się spodziewano, spadła inflacja w Hiszpanii.

 

 

Ceny energii spadły we Francji na łeb

W maju inflacja we Francji spadła bardziej, niż oczekiwano. Wskaźnik CPI poszedł w dół do 5,1% r/r w maju z 5,9% w kwietniu, a prognoza mówiła o spadku do poziomu 5,5% r/r.

Inflacja cen energii spowolniła znacznie, spadając z 6,8% w kwietniu do 2,0% w maju, podczas gdy inflacja cen żywności również spadła z 15,0% do 14,1%.

Inflacja w usługach spadła do 3,0% z 3,2%. To właśnie inflacja w tym sektorze jest bacznie obserwowana przez Europejski Bank Centralny.

Wedle standardów UE, inflacja we Francji w maju wyniosła 6% r/r, spadając z 6,9% w kwietniu. Przypomnijmy, że cel EBC wynosi 2%.

Zobacz również: Fatalne nastroje w przemyśle USA, a najważniejsze dane dopiero przed nami

 

Dezinflacja we Włoszech już nie tak postępowa

Inflacja CPI we Włoszech spadła w maju do 7,6% r/r z 8,2% w kwietniu. Oczekiwano spadku do 7,4% r/r. Tutaj z kolei mamy więc lekkie rozczarowanie in minus.

 

 

Na Półwyspie Apenińskim trwają protesty przeciwko wysokim i rosnącym kosztom życia.

 

 

Inflacja nad Renem zaskakująco szybko idzie w dół

W maju inflacja CPI w Niemczech wstępnie wyniosła 6,1% r/r, prognoza sięgała 6,5%. Poprzednio, w kwietniu odczyt sięgał 7,2%. To oznacza, że spada szybciej od oczekiwań, tak jak we Francji i Hiszpanii. Inflacja zharmonizowana poszła w górę w maju o 6,3% r/r, analitycy spodziewali się 6,8%. To najniższy odczyt od marca 2022 roku.

 

 

Obiecujące dane o inflacji z tych trzech dużych europejskich gospodarek, w połączeniu ze słabymi wskaźnikami wzrostu, to argumenty za zwiększoną ostrożnością w zakresie podwyżek stóp procentowych, którą będą się musiały wykazać władze Europejskiego Banku Centralnego w nadchodzących miesiącach, po najszybszym tempie zacieśniania polityki pieniężnej w historii.

Inflacja w strefie euro w maju mogła spaść bardziej, niż oczekiwano. „Spadek był większy, niż przewidywali analitycy i myślę, że to pozytywna wiadomość" - powiedział w środę wiceprezes EBC Luis de Guindos.

EBC podniósł stopy procentowe o rekordowe 375 punktów bazowych w ciągu ostatniego roku. Bank już zobowiązał się do kolejnego ruchu w czerwcu.

Zobacz również: Inflacja w tym europejskim kraju najniżej od blisko 2 lat. Zobacz jak reaguje euro

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk