• Odbierz prezent
WAŻNE! Kolejna agencja ratingowa obniża ocenę jednej z największych gospodarek Europy!
fot. freepik.com

Reformy gospodarcze Emmanuela Macrona zostały negatywnie ocenione przez agencje ratingowe, które obniżają ocenę Francji. Problemy gospodarcze narastają, a niepokoje społeczne wywołują impas polityczny w jednej z największych gospodarek Europy. 


Inwestuj w globalne akcje, fundusze ETF i amerykańskie opcje, zarabiając do 5,8% na darmowej gotówce!

Otwórz konto w Freedom24


 

 

  • Rating Francji został obniżony z perspektywy stabilnej do negatywnej przez Scope Ratings. 
  • Protesty dotyczące przedłużeniu wieku emerytalnego sprawiły, że agencja ratingowe stały się bardziej sceptyczne co do polityki Paryża.
  • Agencja Scope informuje o zagrożeniach dla finansów i negatywnym wpływie programu reform Macrona. 

 

Rating Francji obniżony przez kolejną agencję 

Francja otrzymała kolejne ostrzeżenie w sprawie ratingu kredytowego. Agencja Scope Ratings zwraca uwagę na potencjalne zagrożenie dla stabilności gospodarczej w związku z programem reform wprowadzonych przez prezydenta Emannuela Macrona. Podobne kroki może podjąć agencja Standard & Poor's w przyszłym tygodniu. Jeszcze nie tak dawno agencja Moody’s wstrzymywała się z opinią na temat gospodarki.  

Rating Francji został wcześniej obniżony przez agencję Fitch z poziomu AA do AA-. Niepokój dotyczył wysokiego długu publicznego czy impasu w sprawie reformy emerytalnej. Minister Gabriel Attal ostrzegł, że do 2027 r. koszty obsługi długu kraju mogą być największą pozycją wydatków budżetowych.

Zobacz również: Czy recesja w USA już nadeszła? Dla wielu znanych analityków to byłaby dobra wiadomość dla rynków

 

Rating Francji z perspektywy najpopularniejszych agencji 

FXMAG makroekonomia ważne! kolejna agencja ratingowa obniża ocenę jednej z największych gospodarek europy!  co oznacza dla francji obniżenie oceny ratingowej, co wpływa na ocenę ratingową, co wpływa na ocenę ratingową francji, czy agencja scope obniżyła rating francji, czy obniżenie ratingu wpłynie na francuską gospodarkę, czy rating francji został obniżony, dlaczego agencja scope obniżyła rating francji, dlaczego agencje ratingowe negatywnie oceniają francję, dlaczego agencje ratingowe obniżają ocenę francji, dlaczego ocena ratingowa francji została obniżona, dlaczego rating francji został obniżony, emmanuel macron, gospodarka francji, inwestycje we francji, jak agencje ratingowe oceniają francję, jaka jest ocena ratingowa francji, jaki jest budżet francji, jaki jest deficyt budżetowy francji, jaki najnowszy rating francji, jakie mogą być skutki obniżenia oceny ratingowej francji, jakie skutki obniżenia ratingu francji, jakie zadłużenie ma francja, o czym mówi ocena ratingowa, pozycja francji w europie, rating francji, rating francji agencji scope ratings,francja 1

Źródło: Bloomberg

 

Deficyt budżetowy Francji gwałtownie zwiększył się w trakcie pandemii, po czym ponownie ucierpiał, gdy Francja przeznaczyła sporą część środków na ograniczenie cen energii po inwazji Rosji na Ukrainę. 

Rząd Macrona złożył plan ratunkowy dotyczący szybkiej redukcji zadłużenia. Nakreślono w nim długoterminowy plan ograniczenia deficytu i obniżenia zadłużenia, opierający się na pobudzeniu wzrostu gospodarczego, likwidacji wsparcia fiskalnego i powstrzymania wzrostu wydatków poniżej inflacji. Jednakże HCFP, organ nadzorujący finanse, zastrzegł, że program przedstawiony przez stronę rządową wydaje się mało prawdopodobny, a szacunki dotyczące jego efektywności są zdecydowanie zbyt optymistyczne.

Zobacz również: Amerykanie mają za dużo pieniędzy, dlatego Fed nie przestanie podnosić stóp procentowych - dolar (USD) wciąż się umacnia

 

 

Problemem jest również niższe poparcie dla Macrona, co może spowodować odrzucenie planowanych reform. Minister Finansów Bruno Le Maire powiedział w wywiadzie dla francuskiej agencji prasowej AFP, że Francja będzie kontynuować wysiłki mające na celu „przeprowadzanie reform strukturalnych w kraju”. Zdaniem Le Maire najlepszym dowodem na “skuteczność” działań rządu jest przeforsowanie projektu ustawy zakładającej przedłużenie wieku emerytalnego. Warto przypomnieć, że było to przyczyną kilkutygodniowych protestów i drastycznie obniżyło zaufanie do Macrona jako głowy państwa. 

Zobacz również: Bogacze uciekają z drugiej gospodarki świata! Dlaczego i dokąd zabierają swoje wielkie pieniądze?

 

Co oznacza dla Francji obniżenie oceny ratingowej? 

Agencja Fitch, która w minionym miesiącu dokonała rewizji ratingu w dół postrzega działania rządu jako ryzykowne dla stabilności ekonomicznej. W praktyce niższa ocena może sprawić, że Francja będzie musiała płacić wyższe odsetki od pożyczonych pieniędzy, co potencjalnie jeszcze bardziej utrudni ustalenie jej zadłużenia w przyszłości. Nawet ocena AA, którą Francja miała już wcześniej, jest niska jak na standardy państw zaliczanych do G7. Obecnie państwo oceniane jest na tym samym poziomie, co Wielka Brytania po Brexicie i skutkach polityki Liz Truss. W przypadku Francji Fitch wskazywał przede wszystkim na słabe wskaźniki fiskalne, sztywność wydatków, wysoki dług publiczny i wyższe koszty odsetkowe. 

Francuski ekonomista Sébastien Laye mówi, że obniżenie ratingu wpłynie na francuskie firmy, które natychmiastowo “odczują dewaluację”. 

“W ciągu dziesięciu lat dług wzrósł z 90% do 115% PKB, podczas gdy nasz deficyt  pozostał nienormalnie wysoki po pandemii: kolejne 6,5% w 2021 r., 4,7% w 2022 r., uchwalony budżet na 2023 r. na poziomie kolejnych 5%. Luka między nominalnym PKB a długiem pozostaje fatalna i niezrozumiała pomimo efektu inflacji” - powiedział ekspert w wywiadzie dla dziennika Le Figaro. 

Agencje ratingowe zwracają również uwagę na kolejne zagrożenia związane z poziomem stóp procentowych. Jeszcze przed niedawną podwyżką w 2022 roku zadłużenie będzie kosztować ok. 15 mld więcej. 

Marcus Magarian, specjalista ds. rynku francuskiego podkreślił, że niższa opinia agencji ratingowej zwiększy koszt każdego długu. Wszystkie start-upy lub firmy z siedzibą we Francji i działające tamtejszym rynku odnotowują spadek wyceny. Wreszcie, wszystkie pożyczki w gospodarce są droższe z uwagi na wyższe ryzyko. 

Zobacz również: Spółka, której nie udało się wyjść z giełdy zdołała zaskoczyć akcjonariuszy swoimi wynikami finansowymi


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk