• Odbierz prezent
WAŻNE! Inflacja w tym europejskim kraju najniżej od blisko 2 lat. Zobacz jak reaguje kurs euro (EUR)
fot. freepik.com

W Hiszpanii inflacja w maju sięgnęła 3,2%, i to jest zaskoczenie, bo spodziewano się 3,6%. Wskaźnik CPI poszedł w dół z 4,1% w kwietniu. Kurs eurodolara zachowuje się jednak po tej publikacji neutralnie.

 

  • CPI w maju w Hiszpanii: 3,2% (prognoza: 3,6%).
  • Inflacja i inflacja bazowa są najniżej od niemal 2 lat.
  • Warto pamiętać, że rząd w Madrycie mocno wpłynął na obniżkę ceny gazu.
  • Ten dezinflacyjny odczyt nie powinien odwieść EBC od podwyżki stóp.

 

Dość duża niespodzianka w Hiszpanii. Roczna inflacja wynosi tam w maju 3,2%, podczas gdy prognoza mówiła o 3,6%, a odczyt za kwiecień sięgał 4,1%.

Tym samym, wskaźnik CPI spadł do poziomu najniższego od 2 lat.

Zobacz również: Zaskakujący wynik wyborów w Turcji - zobacz jak reaguje giełda i lirar

 

 

Inflacja bazowa spada, co zrobi EBC?

Jak komentują odczyt z Hiszpanii analitycy? Generalnie zwracają uwagę, że jest to ciekawa informacja w kontekście oczekiwań, iż EBC będzie wciąż podnosił stopy. Bardzo ważny jest również fakt, że inflacja bazowa również spadła i jest najniższa od lipca 2022.

 

 

Niektórzy analitycy wysuwają nawet śmiałe stwierdzenia, że szczyt inflacji na Półwyspie Iberyjskim już został ukształtowany.

 

 

Rząd w Madrycie wpłynął na mocną zniżkę ceny gazu

Warto jednak zwrócić uwagę, że zarówno CPI, jak i inflacja bazowa pozostają daleko od celów inflacyjnych EBC. Poza tym, spadek wskaźników wynika przede wszystkim ze spadku cen prądu i paliw, jest to więc silny bazy.

I jeszcze jedna ważna uwaga: hiszpański wskaźnik CPI jest wrażliwy na ceny energii i ciepła. Tymczasem w lipcu 2022 rząd w Madrycie wdrożył przepisy limitujące ceny gazu ziemnego, a od października obniżony został VAT na gaz. Już w lutym 2023 ceny energii wykazały zniżkę w ujęciu rocznym o -20%.

Przypomnijmy, że najnowsze prognozy Komisji Europejskiej zakładają, iż inflacja HICP w Unii Europejskiej nie spadnie poniżej 3% wcześniej, niż w 2025 roku. 15 czerwca spotka się Rada Prezesów EBC i jest wielce prawdopodobne, że podniesie stopy o 25 pb. Rynek spodziewa się podwyżki również w lipcu. Gdyby tak się stało, stopa refinansowa EBC sięgnęłaby 4,25% i zrównała się ze szczytem z roku 2008.

Zobacz również: Inflacja w Polsce w maju 2023 w dół po raz trzeci? Niby spada, ale tak naprawdę rośnie...

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk