• Odbierz prezent
Ważne dane z USA: wskaźnik PMI i sprzedaż nowych domów. Kurs dolara spada

23 czerwca 2020 roku otrzymaliśmy kolejne dane dotyczące sytuacji w najważniejszej gospodarki świata czyli ze Stanów Zjednoczonych:

Sprzedaż nowych nieruchomości za maj (m/m): 676 tys. (prognoza: 640 tys., poprzednio: 580 tys.)

Sprzedaż nowych domów za maj (m/m): 16,6 % (prognoza: 2,9%, poprzednio: -5,2%)

Wskaźnik PMI dla przemysłu za czerwiec: 49,6% (prognoza: 48,0%; poprzednio: 39,8%)

Wskaźnik PMI dla usług za czerwiec: 46,7% (prognoza: 46,5%; poprzednio: 37,5%)

Zbiorczy wskaźnik PMI wg Markit: 46,8% (poprzednio: 37,0%)

Sprzedaż nowych nieruchomości w przeszłości

Sytuacja na rynku nowych nieruchomości nie wygląda dotychczas źle. Oczywiście, mamy do czynienia ze spadkiem aktywności kupujących, ponieważ jeszcze w lutym odczyt wyniósł 800 tysięcy transakcji, natomiast w kwietniu i maju około 620 tysięcy, Jest to znaczący spadek, jednak należy sobie jednocześnie zdawać sprawę z tego, iż dokładnie takie wartości były bardzo dobrymi wynikami do czerwca 2019 roku. Nie jest to więc zapaść, a jedynie cofnięcie rynku. Z szerszej perspektywy widać wyraźnie, że nie ma co marzyć o rekordowych rezultatach z 2005 roku, kiedy ilość transakcji przekraczała 1,3 miliona, jednocześnie jest ogromny bufor bezpieczeństwa do roku 2010, kiedy wyniki wynosiły poniżej 300 tysięcy.

 USA - sprzedaż nowych nieruchomości

Wykres sprzedaży nowych nieruchomości w USA (od 1970 roku)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Kurs dolara EUR/USD na rynku walutowym Forex

Kurs dolara traci dzisiaj na wartości w stosunku do euro. Obecnie kurs EUR/USD zwyżkuje +0,62% do poziomu 1,1333.

EURUSD 2 

Wykres EUR/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Chiny - stopy procentowe

USA - rynek nieruchomości

Niemcy i Francja - wskaźniki PMI

Strefa Euro - PMI dla usług i przemysłu

Wielka Brytania - wskaźnik PMI

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk