• Odbierz prezent
Ważne dane dla kursu euro do dolara (EURUSD). Bitcoin (BTC) po 19000 USD
Z artykułu dowiesz się:

- na jakie dano makro warto zwrócic uwag

- czy BTC przebije historyczny szczyt 

Ostatniej doby byliśmy świadkami serii ważnych odczytów danych makroekonomicznych. Miały one spory wpływ na zawirowania na głównej parze walutowej świata, jaką jest EURUSD.

Optymizm za Oceanem

Wczorajsze wstępne indeksy PMI w USA zarówno dla przemysłu jak i dla usług okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań. Poziomy 56,7 pkt i 57,7 pkt odpowiednio dla subindeksów przemysłowego i usługowego, to obiektywnie dobre wyniki nawet w świecie bez pandemii. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że to wyniki wyraźnie powyżej i tak pozytywnych oczekiwań. Nie może zatem dziwić, że po tych danych dolar wyraźnie zyskiwał na wartości. Dzisiaj od rana jednak stracił już większość tej zmiany.

PKB w Niemczech

Dzisiaj rano poznaliśmy dane z niemieckiej gospodarki. Najpierw o 8:00 rano był to wzrost PKB, który w III kwartale wyniósł imponujące 8,5% PKB, w rezultacie zmniejszając recesję z oczekiwanych 4,1% na 3,9%. Drugi odczyt przyszedł dwie godziny później. Indeks instytutu IFO osiągnął 90,7 pkt i był niemal równy oczekiwaniom. Te drugie dane nie wzbudziły już takiego entuzjazmu na rynku, ale to odczyty z Niemiec były jedną z przyczyn wspomnianej korekty wczorajszych umocnień dolara względem euro.

Bitcoin sięga 19 000 USD

Dzisiaj po raz pierwszy od szczytów z końca 2017 roku, po trzech latach bitcoin powraca powyżej bariery 19 000 dolarów. Już teraz trwają dyskusję czy upadek będzie równie szybki i spektakularny jak trzy lata temu. Z drugiej strony nie brakuje głosów zapowiadających, że obecna hossa potrwa znacznie dłużej. Warto zwrócić uwagę, że obecnie bitcoin stanowi istotnie wyższy procent wartości całego rynku kryptowalut, zatem pomimo ceny bliskiej rekordu kapitalizacja całego rynku wynosi wciąż niewiele ponad ⅔ tego co trzy lata temu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.


Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk