• Odbierz prezent
Warszawski indeks giełdowy WIG20 liderem wzrostów. Kurs akcji KGHM w górę o ponad 17 proc.!
Z artykułu dowiesz się:

  • o notowaniach polskiego tynku kapitałowego,
  • jak kształtuje sie sytuacja na świecie. 

Kolejny pozytywny tydzień na giełdach na całym świecie, napędzany wciąż postępami przy wprowadzaniu szczepionek na koronawirusa. Tym razem wyjątkowo dobrze zachowały się największe polskie spółki – indeks WIG20 wzrósł o 6,4%, ciągnąc za sobą cały WIG, który zyskał 5,1%. Ten ruch wpisał się w hossę rynków rozwijających się – indeks MSCI Emerging Markets zyskał 3,8%. Mniej zyskały rynki rozwinięte: amerykańskie S&P500 2,1%, NASDAQ 2,2%, francuski CAC40 1,6% zaś niemiecki DAX tylko 0,1%, a także mniejsze polskie spółki - mWIG40 2,3%, sWIG80 2,2%. O ile jednak giełdy europejskie zbliżają się dopiero do poziomów sprzed pandemii, to giełdy w USA są już znacznie powyżej nich i biją kolejne rekordy.

Głównym światowym wydarzeniem zeszłego tygodnia był piątkowy duży raport o rynku pracy w USA w listopadzie. Główna informacja o liczbie nowych etatów, których powstało 245 000, okazała się niższa od oczekiwań. Co prawda stopa bezrobocia spadła z 6,9% na 6,7%, ale było to zasługą głównie kurczącej się bazy aktywnych zawodowo, między innymi z powodu konieczności opieki nad dziećmi w związku z zamknięciem szkół. Dane te wpisały się w nienajlepsze informacje gospodarcze z ostatnich dni oraz komunikaty dotyczące rosnącej liczby zachorowań i zgonów na Covid. Podstawowy powód, dla którego nie wywarło to negatywnego wpływu na giełdy jest presja i nadzieja na szybsze uchwalenie pakietu stymulującego przez amerykańskie władze.

O ile w USA przesunięcie aktywów ze spółek technologicznych do branż tradycyjnych już się najwyraźniej zakończyło, to w Polsce proces ten trwa. W zeszłym tygodniu najmocniej rosły spółki wydobywcze (przede wszystkim KGHM – aż o 17,7%), banki i spółki odzieżowe. Natomiast kurs Allegro spadł o 2,0%, praktycznie nie zmienił się kurs Asseco Poland. Z tych trendów wyłamał się CD Projekt zyskując aż 13,7% na fali optymizmu przed rychłym debiutem najważniejszej gry w historii spółki. Kolejny tydzień na minusie (-11,8%) zanotował główny zwycięzca pandemii, producent rękawiczek Mecrator.

W nadchodzącym tygodniu najbardziej istotnym dniem będzie czwartek. Na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego być może będzie podjęta decyzja o dalszym poluźnieniu polityki monetarnej wobec umocnienia euro, na przykład przez zwiększenie programu luzowania ilościowego. Rozpocznie się także szczyt Unii Europejskiej, który ma się zająć umową Brexitową oraz wetem Polski i Węgier wobec nowych zasad finansowania. Światową premierę będzie miał także Cyberpunk 2077.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk