Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,04%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 254,92+0,12%
ROPA BRENT86,83+1,32%
ROPA WTI82,28+0,69%
ZŁOTO2 221,24+1,35%
SREBRO24,87+1,22%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Warszawską giełdę dopadły spadki: poza bankami, negatywnie wyróżniały się akcje JSW

MM Prime TFI | 17:42 08 maj 2023
Warszawską giełdę dopadły spadki: poza bankami, negatywnie wyróżniały się akcje JSW | FXMAG INWESTOR
pexels
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami tydzień z posiedzeniami dwóch największych banków centralnych świata, czyli Fed i EBC. W obu przypadkach stopy zostały podniesione o 25 pb., co było zgodne z oczekiwaniami, a przekaz obu instytucji mógł być zinterpretowany lekko gołębio. Po stronie Fed było to otwarcie drzwi do pauzy w podwyżkach stóp od kolejnego posiedzenia (ale jednak bez perspektywy na obniżki stóp w tym roku), natomiast po stronie EBC spowolnienie obniżek i akcentował to, że będzie zwracał uwagę na to, aby stopy były wystarczająco restrykcyjne. Przekaz więc nieco się zmienił względem poprzedniego posiedzenia.

 

Mimo tych gołębich akcentów, dopiero w końcówce tygodnia nastąpiło odbicie na giełdach, w tym na Wall Street, bo wcześniej akcentowana była słabość banków (pokłosie konieczności ratowania kolejnego banku w USA). Katalizatorem do odbicia były dobre dane z kwietnia z amerykańskiego rynku pracy oraz słowa J. Bullarda, szefa Fed z St. Louis, który wciąż widzi szanse na miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki. Dzięki piątkowemu wzrostowi Wall Street, bilans całego tygodnia w USA nie był aż tak słaby. S&P500 spadł o 1,1%, ale już NASDAQ, wspierany mocnymi wynikami Apple, zniżkował tylko o 0,5%. W Europie sytuacja była mieszana – CAC40 spadł o 0,9%, ale już DAX zyskał 0,2%.

 

Reklama

W Warszawie tym razem przeważały spadki. Z jednej strony powodem tego był duży udział sektora bankowego, który tracił na niepokojach związanych z sytuacją sektora w USA. Z drugiej zaś nie pomagała mała aktywność inwestycyjna w związku z majówką i długim weekendem. Przy niskich obrotach i słabszych nastrojach, łatwiej było zdołować wyceny. WIG stracił 0,4%. Wśród dużych spółek negatywnie, poza bankami, wyróżniały się JSW (-3%) z obawami o ceny węgla oraz Dino, gdzie dobre wyniki zostały potraktowane jako pretekst do realizacji zysków po wcześniejszym wzroście. Dobrze wyglądało natomiast LPP, gdzie po świetnych wynikach i podwyżkach cen docelowych przez brokerów, akcje wzrosły o ponad 4%. Wśród średnich spółek na uwagę zasługują CCC (+9%) oraz XTV (+6,5%). Akcje CCC kontynuują wzrosty po pozytywnej konferencji wynikowej oraz dopięciu emisji akcji, natomiast kurs XTB, po świetnych wynikach, antycypuje przyszłość i być może wreszcie dokonuje się re-rating wskaźnikowy spółki.

 

Bieżący tydzień rozpoczyna się od pustego kalendarium makro, jednak warto pamiętać, że w zeszłym nastąpiła kumulacja odczytów makro. W dalszej części uwagę rynku przykuwać będą przede wszystkim odczyty inflacyjne z USA – konsumencka i producencka za kwiecień. To będzie najważniejsze w kontekście także planowanych na ten tydzień wystąpień publicznych członków FOMC. Poza tym jeszcze warto skupić uwagę na finalnych danych o inflacji kwietniowej z Hiszpanii i Francji oraz wstępnej wersji raportu Uniwersytetu Michigan.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama

Czytaj dalej