• Odbierz prezent
Warszawska giełda zdominowana przez zagraniczny kapitał. Niewielki odsetek inwestorów indywidualnych

Giełda Papierów Wartościowych opublikowała statystyki dotyczące uczestników rynku kapitałowego w Polsce i ich udziału w generowaniu wolumenu handlowego w pierwszym półroczu  2019 r. Po raz kolejny okazało się, że warszawski parkiet zdominowany jest przez zagraniczny kapitał instytucjonalny, który dodatkowo zwiększył swoją przewagę. Zwiększył się również udział inwestorów indywidualnych, przy jednoczesnym spadku udziału krajowych inwestorów instytucjonalnych.

 

W pierwszym półroczu 2019 r. największy udział w obrotach na głównym parkiecie GPW mieli zagraniczni inwestorzy instytucjonalni, którzy wygenerowali 59% wartości transakcji. Jest to wzrost o 3 pkt. procentowe względem pierwszego półrocza 2018 r. Wzrósł również udział inwestorów indywidualnych - w pierwszym półroczu wyniósł 13%, co jest odsetkiem większym o 1 pkt. proc. w ujęciu rocznym. Spadł natomiast udział w obrotach krajowych inwestorów instytucjonalnych - do 28% (spadek o 4 pkt. proc.). Wśród krajowych instytucji po raz pierwszy największy udział w obrotach mieli animatorzy rynku (33%), na drugie miejsce spadły zaś Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (31%).

W przypadku Alternatywnego Systemu Obrotu NewConnect aż 84% obrotów w pierwszym półroczu zostało wygenerowane przez inwestorów indywidualnych (wzrost o 4 pkt. proc. r/r), co pokrywa się z charakterem małego parkietu, przeznaczonego dla młodych i mniejszych spółek.

Inwestorzy indywidualni stanowili również dominującą grupę na rynku derywatów, odpowiadając za 50% obrotów w pierwszym półroczu (wzrost o 3 pkt. proc. r/r).

Na prowadzonym przez GPW rynku obrotu obligacjami Catalyst za największą część wolumenu (59%) odpowiadali krajowi inwestorzy instytucjonalni, zaś inwestorzy indywidualni wygenerowali 40% obrotu.

Czytaj także: WIG-ESG na GPW - powstanie nowy indeks dla spółek odpowiedzialnych społecznie

Giełda Papierów Wartościowych poinformowała we wtorek 13 sierpnia o planach wprowadzenia nowego indeksu giełdowego, jakim będzie WIG-ESG, obejmujący największe spółki notowanych na warszawskim parkiecie, których działalność cechuje się odpowiedzialnością społeczną i wysokimi standardami ekologicznym.. Czytaj
WIG-ESG na GPW - powstanie nowy indeks dla spółek odpowiedzialnych społecznie

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk