• Odbierz prezent
Warszawska giełda wciąż zawodzi... Podsumowanie tygodnia
fot. pexels.com

W zeszłym tygodniu polska giełda po raz kolejny zachowała się gorzej niż zachodnie odpowiedniki. WIG stracił 3,0%, ciągnięty przede wszystkim przez WIG20, który spadł o 3,6%. Lepiej zachowały się mWIG40 -2,4% oraz sWIG80 -0,9%. Niemiecki DAX stracił -1,8%, francuski CAC40 -0,9%, amerykański S&P500 -1,2% zaś technologiczny NASDAQ aż -2,6%.

Główne uzasadnienie spadków to powrót obaw o zaostrzenie polityki monetarnej, albo w zasadzie o brak jej złagodzenia. Przedstawiciele banków centralnych po obu stronach Atlantyku zwracają uwagę, że inflacja wciąż jest wysoka, gospodarka co prawda zwalnia, ale np. rynek pracy wciąż jest bardzo silny. Do skutecznego ograniczenia uporczywego wzrostu cen potrzebny może być dłuższy okres wysokich stóp procentowych. Analitycy zwracają uwagę na błąd Fedu z 1974, kiedy to najpierw gwałtownie podwyższono stopy procentowe do 13%, by potem, na pierwsze sygnały spowolnienia gospodarczego, gwałtownie je obniżyć, aż do poziomu 4,75%. W efekcie inflacja wkrótce odbiła do poziomów dwucyfrowych i potrzeba było podniesienia stóp przez Paula Volckera do 20%, by ostatecznie ją zdusić w latach osiemdziesiątych.

Tymczasem polska giełda wciąż zawodzi. Dziś, po ostatniej korekcie, WIG znajduje się znów niewiele powyżej minimów z lipca, poniżej dołka z dnia wybuchu wojny w Ukrainie i poniżej stanu sprzed wybuchu pandemii. Dla amerykańskiego S&P500 jest dokładnie na odwrót. Także niemiecki DAX notuje dużo lepsze stopy zwrotu. Przy tym nie można mieć pretensji do polskich firm – największe koncerny korzystają z koniunktury i generują wysokie zyski. Mowa tu zarówno o bankach, kopalniach i sektorze paliwowym i energetycznym. Wina leży przede wszystkim po stronie polityków, którzy coraz chętniej sięgają do zysków spółek giełdowych by łagodzić kryzysy w innych miejscach. Przykładem wakacje kredytowe, brak odpowiednich podwyżek taryf energetycznych, pomysły dodatkowych podatków.

 

 

W zeszłym tygodniu w ramach WIG20 największe spadki zanotowały notowania KGHM -10,4%, nieco przereagowujące korektę na cenach miedzi, PKN -5,5% także bardzo gwałtownie odpowiadając na pogorszenie marż rafineryjnych, które jednak pozostają na bardzo wysokich poziomach. Istotne wzrosty pokazały natomiast JSW +4,7%, dzięki odbiciu cen węgla koksowego, oraz Asseco Poland +4,3%, po informacji o nowych kontraktach dla sektora publicznego.

W tym tygodniu pojawią się wstępne odczyty indeksów koniunktury PMI za sierpień, zarówno w Europie jak i USA. Należy śledzić także sytuację na amerykańskim rynku nieruchomości, poprzez wtorkowe dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym i środowy raport dot. nowych wniosków hipotecznych. W piątek na dorocznej konferencji w Jackson Hole przemówi prezes Fed Jerome Powell.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk