• Odbierz prezent
Warszawska giełda traci koronawirusowy rozpęd - obroty na GPW w sierpniu bez szału, NewConnect wciąż na fali

Sierpień na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem wakacyjnego spokoju. Wartość obrotu akcjami na głównym parkiecie GPW znacząco spadła w porównaniu do lipca, notując zaledwie niecałe 7% wzrostu w porównaniu do sierpnia zeszłego roku. Zauważalnie niższe okazały się także średnie dobowe obroty - nie udało się utrzymać trwającego pół roku maratonu, podczas którego średnie obroty na sesji przekraczały symboliczny 1 mld złotych.

 

Łączna wartość obrotu akcjami na głównym parkiecie GPW wyniosła 17,5 mld złotych, co jest wzrostem o 6,9% w porównaniu do zeszłego roku.

Średnia dzienna wartość obrotu akcjami wyniosła zaś niecałe 828 mln złotych, co jest wartością wyższą o 7,3% niż rok temu i jednocześnie najsłabszym wynikiem od ostatnich sześciu miesięcy.

 

Po raz kolejny znacznie lepiej wypadł „mały parkiet”, choć wynik nie jest tak spektakularny jak w lipcu. W sierpniu łączny obrót akcjami na NewConnect osiągnął wartość 1,75 mld złotych, co jest wzrostem o 1175% w porównaniu do zeszłego roku.

 

Dla porównania: łączna wartość obrotu akcjami na głównym parkiecie wyniosła w lipcu 23,4 mld złotych, zaś na NewConnect 2,3 mld złotych (najwyższy wynik w historii).  Średnia wartość dziennego obrotu na głównym parkiecie wyniosła zaś 1,017 mld złotych.

 

Łączna kapitalizacja spółek (437) notowanych na głównym rynku GPW wyniosła na koniec sierpnia 853,8 mld złotych.

Czytaj także: NewConnect bije na głowę główny parkiet GPW - rekordowe obroty w lipcu

Po rekordowym pod względem obrotów na warszawskiej giełdzie czerwcu, nadszedł czas na lipcowe ochłodzenie rozgrzanego parkietu. Wartość obrotu na głównym parkiecie GPW w lipcu okazała się zauważalnie niższa niż w poprzednim miesiącu. Zupełnie inny wynik zanotowała jednak „mała giełda”, czyli NewConn.. Czytaj
NewConnect bije na głowę główny parkiet GPW - rekordowe obroty w lipcu

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk