• Odbierz prezent
Warszawska giełda ma ochotę na silny rozwój

Prezes GPW, był w piątek (09.03) gościem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Podczas projektu Spotkanie na Parkiecie, zorganizowanego przez Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX, poruszono kwestie dotyczące szans na rozwój polskiej giełdy, zwłaszcza w aspekcie międzynarodowym. Marek Dietl mówił o nim z ogromnym entuzjazmem.

 

Giełda w Tel Avivie przepadła

Studenci byli mocno zainteresowani możliwością fuzją GPW z innymi giełdami z regionu Europy Środowo-Wschodniej. Prezes zaprzeczył, że istnieje możliwość powrotu do rozmów z giełdą w Wiedniu, które były toczone w 2014r. Powodem ich odrzucenia była m.in. niekorzystna sytuacja warszawskiej giełdy, która borykała się z problemem niskich obrotów, małej ilości debiutów i wielu wycofań z giełdy. Marek Dietl wskazał jednak, że wszystkie koszty, zarówno pieniężne jak i czasowe są warte podejmowania takich działań. Jest to szansa na zdobywanie praktycznego doświadczenia o sposobach nawiązywania współpracy, problemach jakie się z tym wiążą i ich rozwiązywania.

Aktualnie są podejmowane kolejne działania z giełdami zagranicznymi. Na początku marca złożono propozycję wykupienia 71,7% udziałów w Tel Aviv Stock Exchange (TASE). Jednak w piątkowe popołudnie GPW podała informację, że nie została wybrana do kolejnego etapu rozmów.

 

Najpierw indeks europejskich spółek…

Inną szansą na współpracę krajów EŚW, jest możliwość utworzenia wspólnego indeksu. Komunikat o podjęciu działań w tej sprawie pojawił się na początku marca, a prace dotyczące jego powstawania, zaczęły się podczas szczytu V6 (kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacja i Rumunia), który odbył się 20. lutego br. Podczas spotkania na Uniwersytecie, Marek Dietl wyraził entuzjastyczne nastawienie dla wschodnio-europejskiego indeksu. Daje nam to możliwość zaistnienia na światowej mapie giełd, a potencjał jest bardzo duży - wspomniał. W opinii Prezesa GPW, w Polsce jest wiele spółek, które mają dobrą perspektywę rozwoju i sensowną wycenę, więc rynek jest bardzo przyszłościowy. Według Marka Dietla, znaczna większość dużych, zachodnich funduszy, może być zainteresowana rynkiem EŚW, a korzyści z podejmowanych inwestycji będą dwustronne.

 

…potem jeszcze ETF

Po utworzeniu wspólnego indeksu, możliwe jest również powstanie opartego na nim ETFu, co umożliwi inwestycję w połączone siły giełd EŚW. Będzie to ciekawa propozycja zwłaszcza dla zachodnich inwestorów. Prezes GPW podkreślił, że podejście do takiej formy współpracy jest bardzo poważne i wyraził nadzieję, że możliwość zakupu takiego indeksu pojawi się w ciągu 2-3 lat.

 

GPW stawia na mocny rozwój

Wyniki za 2017 r., najlepsze w historii GPW, napawają inwestorów optymizmem. Jak wskazał Prezes Dietl, giełda coraz bardziej zbliża się do zrealizowania strategii GPW.2020 (podwojenie EBITDA, wskaźnik dywidendy ponad 60%). Pytaniem pozostaje jednak, czy widmo nadchodzącego spowolnienia w globalnej gospodarce nie spowoduje komplikacji. Dodatkowo, Marek Dietl zaznaczył, że warszawska giełda ma duży potencjał technologiczny, co stanowi przyszłościowe aktywo.

 

PPK szansą dla giełdy i emerytur Polaków

Ważny aspekt, który jest uwzględniony w Pracowniczych Planach Kapitałowych to wolność wyboru - stwierdził Marek Dietl. Według Prezesa, wprowadzenie nowego rozwiązania dla systemu emerytalnego, przyniesie obustronne korzyści. Istnieje możliwość, że duża część osób objętych PPK, będzie chciało zrezygnować z takiej formy oszczędzania, ale według Marka Dietla, przeważają korzyści, dzięki temu obywatele będą odkładać pieniądze do PPK. Pierwsza kwestia (również aspekt psychologiczny) to fakt, że system ten nie zobowiązuje do odprowadzania składek samemu, ale obejmuje również wsparcie od pracodawcy i państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie to  mocne obciążenie dla budżetu przeciętnego Kowalskiego. Prezes GPW wspomniał, że PPK jest również wielką szansą dla polskiego rynku kapitałowego, a w szczególności, porządnym zastrzykiem finansowym.

 

Wolniej rosnąca liczba spółek jest wpisana w istnienie giełdy

Zeszły rok był rekordowy pod względem ilości spółek wycofywanych z GPW i bardzo ubogi pod względem liczby debiutów (połowa mniej niż dwa lata temu). Jak by tego było mało, większość „nowych” nie spełniła oczekiwań inwestorów, a spektakularny debiut był właściwie jeden - spółka Dino. Poruszając tę kwestię podczas spotkania ze studentami, Prezes Dietl stwierdził, że aktualna liczba spółek akcyjnych w Polsce jest bardzo duża i w ciągu kilkunastu lat istnienia giełdy stale wzrastała. Trzeba jednak pamiętać, że ich liczba nie jest nieograniczona i w pewnym momencie debiutujących spółek będzie mniej, co jest normalnym zjawiskiem. Również kwestia wyjścia spółek z giełdy nie robi wrażenia na Prezesie GPW, według którego istnieje wiele przyczyn takich decyzji. Zazwyczaj jest ona podejmowana przez zarząd spółki, ze względu np. na zmianę strategii, czy decyzję o odzyskaniu pełnej kontroli nad spółką.

FXMAG akcje warszawska giełda ma ochotę na silny rozwój gpw prezes gpw marek dietl etf giełda papierów wartościowych indeksy giełdowe indeksy 1

Tabela: statystyka warszawskiej giełdy. Źródło: GPW

 

 

 


Celestyna Miłoś

Studentka UEK w Krakowie. Aktywna uczestniczka rynku kontraktów terminowych, day-traderka. Zainteresowana makroekonomią, behawioralnymi aspektami inwestowania oraz wpływem polityki gospodarczej i międzynarodowych stosunków ekonomicznych na rynek kapitałowy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk