• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Warszawa liderem spadków
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Spadki dominują dziś na wszystkich globalnych indeksach, jednak niechlubną pałeczkę pierwszeństwa zdecydowanie przejął dziś WIG. Spadki na Warszawskim parkiecie wynikają z kilku czynników, które już od jakiegoś czasu determinują spadki. Największym przegranym jest zdecydowanie KGHM, którego spadek wynika w głównej części z ogromnych spadków cen miedzi.

WIG20 znalazł się na sześcioletnich dołkach, mocno obok KGHMu i spółek energetycznych tracą także akcje banków. Nie pojawiły się dziś nowe doniesienia w sprawie podatku bankowego, więc spadki należy traktować jako kontynuację trendu. Na akcje miedziowego giganta negatywnie przekłada się wieloletni, pogłębiający się dołek w przypadku cen surowców, ceny miedzi osiągnęły dziś najniższe poziomy od 2009 roku. Pojawia się także wiele głosów, że podatek od kopalin w obecnej formie skutkuje nieopłacalnością inwestycji w sektorze, a po reakcji rynku przy  braku zapowiedzi zniesienia podatku podczas Expose premier Szydło, możemy stwierdzić że oczekiwania co do takich działań są ogromne.

Przechodząc do rynków globalnych, widzimy dziś delikatne spadki, również na Wall Street przy neutralnym otwarciu widzimy kontynuację sentymentu z sesji europejskiej. Wpływa na to głównie dalszy spadek cen surowców, oraz wzrost niepokojów o sytuację związaną z popytem na rynkach surowcowych, zwłaszcza ze strony Chin. Dlatego sektory najmocniej powiązane z rynkami surowcowymi znajdują się po stronie największych przegranych. Ciekawe doniesienia pojawiły się również dla rynku ropy, Arabia Saudyjska skomentowała obecny zakres współpracy z innymi kluczowymi producentami ropy, rynek oczywiście mocno reaguje na sygnały związane z potencjalną regulacją i stabilizacją cen ropy. Jednak początkowa, mocna reakcja wzrostowa w znacznej części została już zniesiona.

Adam Puchalski

Dział analiz XTB

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk