• Odbierz prezent
Warren Buffett sprzedał wszystkie akcje linii lotniczych. Berkshire Hathaway straciło 50 miliardów dolarów

Prezes Berkshire Hathaway i 3 najbogatszy człowiek na świecie Warren Buffett powiedział, że fundusz zamknął cała swoją pozycję długą na amerykańskim przemyśle lotniczym. Inwestycja ta okazała się nietrafiona i znacząco wpłynęła na osiągnięcie największej straty w historii wynoszącej 50 miliardów dolarów.

Wielki podziw nie wystarczy, gdy na świecie dzieje się źle

Warren Buffet wielokrotnie powtarzał, że podziwia linie lotnicze i ich zespoły zarządzające, dlatego fundusz Berkshire Hathaway posiadał akcje takich spółek jak: United Airlines, American Airlines, Southwest Airlines i Delta Air Lines. Jednak czasem zdarzają się sytuacje „na niższych poziomach prawdopodobieństwa”. Takim przykładem niewątpliwie jest pandemia koronawirusa, która sparaliżowała gospodarki całego świata, drastycznie ograniczyła transport i całkowicie wstrzymała turystykę. Cytując słowa wypowiedziane przez Wyrocznię z Omaha, którym jest Warren Buffett: „Myślę, że istnieją pewne branże i niestety myślę, że miedzy innymi branża lotnicza jest naprawdę dotknięta skutkami przymusowego zamknięcia z powodu wydarzeń, które są poza naszą kontrolą”. Obecnie jego zdaniem: „Świat zmienił się dla linii lotniczych. Mam nadzieję, że się to poprawi w rozsądny sposób.” Oczywiście Warren Buffett nie zamierzał czekać na ewentualny powrót lepszych czasów w przyszłości. Wykorzystał obecne odbicie do pozbycia się wszystkich akcji branży lotniczej. Jak mówi: „Kiedy coś sprzedajemy, bardzo często będzie to cała stawka. My nie zmniejszamy pozycji”. Zapytany przez Becky Quick z CNBC o wyjaśnienie, czy Berkshire Hathaway sprzedał wszystkie posiadane akcje linii lotniczych, Warren Buffet odpowiedział: „tak”. Dalej dodał: „Jeśli podoba nam się firma, kupujemy jej jak najwięcej i utrzymujemy tak długo jak to możliwe. A kiedy zmieniamy zdanie, nie podejmujemy półśrodków”.

Fatalne wyniki Berkshire Hathaway. Warren Buffett przyznaje się do błędu

Warren Buffet przyznał, że pomylił się inwestując w przemysł lotniczy: „Okazało się, że nie miałem racji co do tego biznesu z powodu czegoś, co nie było w żaden sposób winą czterech znakomitych prezesów. Uwierz mi. Nie ma radości z bycia dyrektorem generalnym linii lotniczych”. Nietrafiona inwestycja miała ogromny wpływ na rekordową stratę Bershire Hathaway w całej historii działalności. Za pierwszy kwartał 2020 roku ogłoszono stratę netto na poziomie 50 miliardów dolarów. Zgodnie z rocznym raportem oraz dokumentacją firmy, konglomerat posiadał pod koniec 2019 roku: 11% udziałów w Delta Air Lines, 10% w American Airlines, 10% w Southwest Airlines i 9% w United Airlines. Warren Buffett poprzez Berkshire Hathaway zaczął inwestować w firmy czterech linii lotniczych w 2016 roku. Wcześniej ich unikał. Prawdopodobnie przez jakiś czas ponownie Warren Buffett będzie omijał akcji tych spółek szerokim łukiem. „Pojęliśmy tę decyzję w odniesieniu do działalności linii lotniczych. Wyciągnęliśmy z niej pieniądze w zasadzie nawet ze stratą”- powiedział. Dodając dalej- „Nie sfinansujemy firmy, która… według nas będzie żuć pieniądze w przyszłości”.

Jak wygląda obecnie sytuacja amerykańskich linii lotniczych?

W zeszłym miesiącu amerykańskie linie lotnicze zaczęły otrzymywać pierwsze wypłaty federalnych pożyczek i dotacji. 25 miliardów dolarów to budżet, który ma skłonić zarządzających, aby nie zwalniali, ani nie obniżali stawek płacowych swoim pracownikom do 30 września 2020 roku. Główne kierownictwo linii lotniczych w zeszłym tygodniu ostrzegło, że będą musiały redukować zatrudnienia, aby poradzić sobie z kryzysem. Kierownicy linii lotniczych nazwali pandemię najgorszym jak dotąd kryzysem w branży i oczekują, że skutki miną dopiero za kilka lat. W zeszłym miesiącu linie American, United, Southwest i Delta ogłosiły pierwsze straty od lat. Zapotrzebowanie na podróże powietrzne spadło w Stanach Zjednoczonych 95% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 American Airlines

Wykres akcji amerykańskich linii lotniczych American Airlines (5 miesięcy)

United Airlines 

Wykres akcji amerykańskich linii lotniczych United Airlines (5 miesięcy)

 Southwest Airlines

Wykres akcji amerykańskich linii lotniczych Southwest Airlines (5 miesięcy)

 Delta Air Lines

Wykres akcji amerykańskich linii lotniczych Delta Air Lines (5 miesięcy)

Lata konsolidacji poprzez mega połączenia po upadłościach i spadek cen paliw pomogły liniom lotniczym osiągać w ubiegłych latach rekordowe zyski. W 2019 roku linie lotnicze zanotowały swój 10 z rzędu zyskowny rok. Na rynku panował konsensus zakładający dalszy stabilny wzrost zapotrzebowania na usługi lotnicze. Firmy czyniły przygotowania, by sprostać oczekiwanemu w przyszłości wzrostowi popytu. Kilka miesięcy wystarczyło, by sytuacja zmieniła się diametralnie. Obecnie linie lotnicze starają się zaoszczędzić pieniądze, ciąć trasy, parkować setki samolotów i zachęcać pracowników do bezpłatnego urlopu. Warren Buffet nie jest zbyt optymistyczny co do przyszłości branży: „Nie wiem, czy za trzy, cztery lata ludzie będą latać tyle mil pasażerskich, co w zeszłym roku”. Dodaje również: „Mamy za dużo samolotów”.

Sytuacja Berkshire Hathaway na giełdzie

Wyniki za pierwszy kwartał firmy, którą prowadzi Warren Buffett były fatalne. Nie może więc dziwić, że kurs Berkshire Hathaway zanotował mocne spadki na giełdzie. Następnie w drugiej połowie marca rozpoczęło się odbicie, wynoszące cenę akcji z dotychczasowego dna w okolicach 160 dolarów do ceny około 195 dolarów. Inwestorów martwić może fakt, że szczyt ten został zanotowany w pierwszej połowie kwietnia. Od tamtego czasu kupujący mają duży kłopot z wywindowaniem kursu wyżej. Obecnie cena akcji Berkshire Hathaway wynosi 182,67$, a bezsilność strony popytowej może zostać niebawem wykorzystana przez rynkowe niedźwiedzie.

Notowania: BERKSHIRE HATHAWAY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BRK.B/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk