• Odbierz prezent
Warren Buffett już nie wierzy w Goldman Sachs? Po liniach lotniczych, sprzedaje również akcje banku

W ostatnim czasie Warren Buffett często zaskakuje. Niedawno dowiedzieliśmy się, że poprzez Berkshire Hathaway sprzedał wszystkie akcje amerykańskich linii lotniczych, nazywając tę inwestycję pomyłką. Jednak kolejny ruch inwestycyjny Wyroczni z Omaha jest jeszcze bardziej interesujący.

Sporo się ostatnio dzieje u najpopularniejszego inwestora na świecie

Jak co roku, tak i tym razem Omaha w sercu Nebraski stała się centrum świata dla inwestorów z całego globu. To właśnie tam odbywa 3 dniowe spotkanie z rynkowym guru. Warren Buffett przemawia do akcjonariuszy Berkshire Hathaway, opowiadając o dokonaniach w ostatnim okresie, oceniając obecną sytuację oraz przedstawiając plany na przyszłość. Ta impreza to czyste szaleństwo. Ceny biletów rosną kilkukrotnie, hotele są przepełnione, a na lotnisku jest tłok prywatnych samolotów. Tak było zawsze, ale nie tym razem. Pandemia koronawirusa zamieniła wesołe spotkanie, w smutną przemowę. Na wynajętej hali, w której zawsze było 30 tysięcy akcjonariuszy, tym razem Warren Buffett był sam. Wygłaszając przygotowaną mowę do kamery, widać było, że czuje się nieswojo. Nic dziwnego, bowiem to był najgorszy kwartał w historii Berkshire Hathaway. Strata na poziomie 50 miliardów dolarów nie jest powodem do dumy. Warren Buffet poinformował wtedy, że wyszedł z inwestycji w akcje linii lotniczych i nazwał je nietrafioną decyzją.

Na tym jednak nie koniec złych wiadomości

Warren Buffett pokazał całemu światu jak można z niewielkich kwot dojść do prawdziwej fortuny, a wszystko za sprawą cierpliwości i konsekwencji. Wiele osób traktuje go za wzór, dlatego kolejna informacja jest bardzo niepokojąca. Warren Buffett poprzez swój konglomerat Berkshire Hathaway sprzedała 84% swojego udziału w banku Goldman Sachs. Z opublikowanych w piątek dokumentów wynika, że Berkshire Hathaway z 12 milionów akcji, które posiadało, obecnie jest właścicielem jedynie 1,9 miliona. Inwestycja ta rozpoczęła się w szczytowym momencie kryzysu finansowego w 2008 roku, kiedy to Berkshire Hathaway zakupiło akcje Goldman Sachs jako wyraz zaufania do banku. Czy to oznacza, że Warren Buffett obawia się poważniejszego kryzysu niż większość oczekuje? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Każdy powinien tę sytuację przeanalizować indywidualnie.

Kurs Goldman Sachs na giełdzie

Po odbiciu rozpoczętym w połowie marca, od dłuższego czasu widzimy na akcjach Goldman Sachs problemy z kontynuacją ruchu wzrostowego. Jest to sytuacja niepokojąca po tak dużej przecenie. Przypomnijmy, że jeszcze nie tak dawno akcje Goldman Sachs notowane były w okolicach 250 dolarów, a obecnie cena wynosi jedynie 172 dolary.

Notowania: GOLDMAN SACHS

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GS/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk