• Odbierz prezent
Wzrost dolara (USD), spadki euro (EUR) oraz indeksów giełdowych (S&P500 i Nasdaq). Co dalej? Ekonomiści BNP Paribas prognozują
fot. Wystrzał dolara, mocne spadki euro oraz indeksów giełdowych. Co dalej? Ekonomiści BNP Paribas prognozują

Głównym wydarzeniem gospodarczym w tym tygodniu było posiedzenie członków rady Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych. Podjęta decyzja była zgodna z oczekiwaniami konsensusu rynkowego, czyli wzrost o 75 punktów bazowych, co plasuje obecnie stopę funduszy Fed w przedziale 3,00-3,25%. Poza oczekiwanym wzrostem stóp procentowych, wystąpienie Jeroma Powella można odbierać jako bardziej jastrzębie. Prezes Fed przedstawił, że głównym celem rady jest sprowadzenie inflacji do celu 2% i utrzymanie „dobrze zakotwiczonych” długoterminowych oczekiwań inflacyjnych. Powell powiedział, że Fed chce teraz działać agresywnie, ponieważ zakorzenienie się koncepcji wysokiej inflacji w ekonomicznym myśleniu ludzi spowoduje wzrost kosztu powrotu do stabilności cen. Podkreślił także, że dane historyczne przestrzegają przed przedwczesnym luzowaniem polityki monetarnej.

Czytaj również: Stopy w USA mocno w górę! Kurs euro zanurkował, dolar wystrzelił na 20-letnie maksima

 

Fed powtórzył, że aktywność musi jeszcze bardziej spowolnić oraz zaprezentował najnowsze prognozy makroekonomiczne. Wzrost PKB w czwartym kwartale 2022r. został obniżony z 1,7% do 0,2%, a w 2023r. z 1,7% do 1,2%. Ponadto przewidziane jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w 2023r., a stopa procentowa na koniec okresu ma znajdować się na poziomie 4,6%, po czym obniży się do 3.9% w 2024 r., 2.9% w 2025 r., a w dłuższym okresie utrzyma się na poziomie 2.5%.

 

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych została podjęta jednogłośnie

Z wykresu kropkowego „dot plot”, który przedstawia oczekiwania poziomu przyszłych stóp procentowych przez członków rady widać, że wrześniowa podwyżka jest tylko jedną z wielu, a wrześniowa projekcja znajduje się znacznie powyżej poprzedniej, którą FOMC opublikowało w czerwcu. Wyższy poziom stóp przewidywany jest także przez rynek kontraktów futures, jednak sugerowana ścieżka kształtowania się stóp procentowy jest nieco niższa od przewidywanej przez Fed.

Czytaj także: Komentarz walutowy – dolar bije kolejne rekordy, „historycznie jest niesamowicie mocny”

 

 

Ekonomiści BNP Paribas prognozują,

że FOMC podniesie stopy o 125 pb w czwartym kwartale, a w efekcie stopy procentowe znajdą się w przedziale 4,25-4,50% na koniec 2022r. Nie przewiduje się dalszych podwyżek w 2023r. i 2024r. i pozom stóp pozostanie niezmieniony do końca tego okresu.

Dot plot – prognozy członków Fed odnośnie poziomu stopy procentowej we wrześniu 2022 (kolor żółty, zielona linia – mediana prognoz) w porównaniu do czerwca 2022 (kolor szary) i kontraktów futures (kolor biały)

Waluty zaskoczyły! Wystrzał dolara (USD), mocne spadki euro (EUR) oraz indeksów giełdowych (S&P500 i Nasdaq). Co dalej? Ekonomiści BNP Paribas prognozują - 1

 

Amerykańskie indeksy giełdowe przyjęły podwyżki stóp dość negatywnie

Pomimo, że od początku tygodnia inwestorzy wstrzymywali się z dużymi ruchami, tak po ogłoszeniu decyzji parkiety zaobserwowały spadki cen. S&P 500 zanotowało zniżkę o na poziomie 1,71%, a Nasdaq o 1,79%. Natomiast dolar kontynuował umocnienie i na koniec dnia kurs EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 0,9850. Podwyżka stopy zaowocowała chwilowym wzrostem rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych rządu Stanów Zjednoczonych, które chwilowo przebiły poziom 3,6% aby później powrócić w okolice 3,55%.

Czytaj również: Kursy euro, dolara, franka, złotego - zobacz, co będzie działo się z tymi walutami


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk