• Odbierz prezent
WALUTY: Zaskakująco mocny ISM wspiera amerykańską walutę (USD)
fot. Materiał własny

W piątek spłynęły lepsze od oczekiwań listopadowe dane z amerykańskiego rynku pracy, a wczoraj doszedł solidny listopadowy indeks ISM dla usług. Taki układ podkopuje rozwijające się ostatnio zakłady o niższe stopy procentowe w USA. W rezultacie na EUR-USD zaznaczyły się tendencje korekcyjne i kurs cofnął się nieco pod 1,05.

WALUTY: Zaskakująco mocny ISM wspiera amerykańską walutę (USD) - 1

 

 

Złoty pod presją wobec odreagowania dolara

Kurs EUR-PLN charakteryzował się wczoraj podwyższoną zmiennością – zmiana o 4 figury w górę. W ciągu dnia i na koniec kurs przebił poziom 4,70. Nie są to jednak zaskakujące zmiany. Biorąc pod uwagę ostatnie dwa miesiące, po okresie umocnienia w październiku, od listopada - kurs oscyluje wokół poziomu 4,7, pozostając głównie pod wpływem czynników zewnętrznych (wczoraj in minus, ale ostatnie generalnie in plus), ale też m.in. pod wpływem polityki pieniężnej „wait and see” prowadzonej przez NBP.

WALUTY: Zaskakująco mocny ISM wspiera amerykańską walutę (USD) - 2

 

Osłabienie długu

Okołoweekendowe dane z USA pokazały obraz całkiem niezłej koniunktury za oceanem, co redukuje potencjał zagrywek pod niższe stopy procentowe Fed. Wczoraj zobaczyliśmy w związku z tym odreagowanie rentowności Treasuries, a co za tym idzie Bundów i SPW. Krajowe benchmarki osłabiły się o ok. 25-30 p.b., wyraźniej na długim końcu. Rentowności 2-latek są z powrotem w okolicy 7%, a 10-latek ok. 6,7%.


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk