Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WALUTY: zaskakujące osłabienie dolara (USD). Kurs narodowej waluty (PLN) w górę

WALUTY: zaskakujące osłabienie dolara (USD). Kurs narodowej waluty (PLN) w górę | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Publikowane w piątek październikowe dane z rynku pracy w USA raczej nic nie zmieniły w kontekście perspektyw polityki monetarnej Fed (pozostanie jastrzębia). Mimo to dolar skokowo się osłabił, a EUR-USD zaliczył mocny wzrost o ok. 2 figury w górę i kończył dzień w okolicy 0,996. Gdzieś w tle mieliśmy spekulacje medialne, że administracja Bidena naciska Ukrainę, aby ta wznowiła negocjacje pokojowe z Rosją.

Z kolei w tym tygodniu odbędą się mid-terms do Kongresu w USA, które, jeśli dojdzie do przejęcia większości przez Republikanów, zwłaszcza tych związanych z Trumpem, mogą oznaczać osłabienie poparcia USA dla Ukrainy. W kontekście samych wydarzeń makro trudno uzasadnić tak wyraźną piątkową przecenę dolara. Być może część inwestorów podejmuje właśnie zakłady pod rychłe zawieszenie broni między Rosją a Ukrainą, a to byłoby argumentem za rozegraniem scenariusza mniejszych globalnych presji inflacyjnych i zapewne zredukowałoby awersję do ryzyka.

WALUTY: Zaskakujące osłabienie dolara (USD). Kurs narodowej waluty (PLN) w górę - 1

WALUTY: Zaskakujące osłabienie dolara (USD). Kurs narodowej waluty (PLN) w górę - 1

 

EUR-PLN na coraz to niższych poziomach

Reklama

Ubiegły tydzień przyniósł dalsze umocnienie złotego (EUR-PLN w piątek blisko 4,68), realizowane przez kilka dni przy niesprzyjającej koniunkturze zewnętrznej (umocnienie dolara). Złotego wspierały dochodzące z rządu sygnały o poszukiwaniach sposobów na oszczędności po stronie państwa. Przewijały się też doniesienia sugerujące możliwość porozumienia na linii Warszawa – Bruksela w kwestii uruchomienia środków z KPO. Poza tym rynek od jakiegoś czasu rozgrywa dalsze wyraźne podwyżki stóp procentowych NBP. Na koniec ub. tygodnia złoty dostał ponadto niespodziewane wsparcie w postaci gwałtownego osłabienia dolara. W tym tygodniu chwila prawdy po stronie decyzji RPP. Podwyżka stóp o 25 p.b. jest już raczej w cenach. Jeśli stopy pozostaną nie zmienione, będzie to negatywny dla złotego czynnik.

WALUTY: Zaskakujące osłabienie dolara (USD). Kurs narodowej waluty (PLN) w górę - 2

WALUTY: Zaskakujące osłabienie dolara (USD). Kurs narodowej waluty (PLN) w górę - 2

 

Krajowy rynek długu nadal charakteryzuje się dużą zmiennością

Pierwsza połowa ub. tygodnia przebiegała pod znakiem osłabienia krajowych benchmarków, a druga przyniosła umocnienie. Per saldo 2-latki umocniły się umiarkowanie (ok. 12 p.b.), a 10- latki osłabiły nieznacznie (o ok. 5 p.b.). Ten tydzień przebiegać będzie w rytmie wydarzeń krajowych (posiedzenie RPP – podwyżka stóp o 25 p.b. jest w cenach) i zagranicznych (w czwartek publikacja CPI w USA – odczyt ma potencjał żeby ruszyć rynkiem).

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama

Czytaj dalej