• Odbierz prezent
Waluty surowcowe - najmocniejszy okazał się dolar nowozelandzki. Rynki wschodzące - najmocniejszy rosyjski rubel

BEZPIECZNE PRZYSTANIE (FRANK I JEN): Trudno o jednoznaczny obraz. Frank wypadł słabo, ale zyskał japoński jen, chociaż tu bardziej Europa ma kłopoty, niż Azja (tu rynek wciąż ma pewne nadzieje związane ze spotkaniem Trump-Xi 30 listopada).

 

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

WALUTY SKANDYNAWSKIE

Korona norweska oraz korona szwedzka

Nadal słaba była korona norweska – zaszkodził słabszy odczyt PKB za III kwartał, a odbijająca w drugiej połowie tygodnia ropa naftowa zdołała pomóc tylko częściowo. Dobrze zaprezentowała się korona szwedzka, chociaż opublikowane dane nt. inflacji CPI raczej pozostawiły rynek w niepewności, co do terminu podwyżki stóp przez Riksbank (grudzień, lub luty).

WALUTY SUROWCOWE

Dolar australijski, dolar nowozelandzki oraz dolar kanadyjski

Najmocniejszy w układach był dolar nowozelandzki NZD (sprawdź kurs dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego!), co jest jeszcze echem wcześniejszych informacji (przekaz z RBNZ), ale i też utrzymujących się oczekiwań na złagodzenie sporu handlowego USA-Chiny. Za nim był dolar australijski AUD (kurs dolara australisjkiego do amerykańskiego znajdziesz tutaj!), któremu pomogły też czwartkowe dane z rynku pracy za październik. Trzeci w zestawieniu był dolar kanadyjski CAD (kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego znajdziesz tutaj!), który w grupie G-10 przegrał tylko w walutami Antypodów, oraz jenem. Tu pomocne okazało się odbicie cen ropy. Wiele może jednak zależeć od publikacji danych nt. inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w najbliższy piątek, gdyż mogą one wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją Banku Kanady na posiedzeniu 5 grudnia.

Czytaj także: Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Minęło blisko 10 lat od wybuchu kryzysu finansowego. Przez większość tego okresu, realny wzrost gospodarczy w USA był mierny – średnio na poziomie 1,4%, co jest wartością około dwukrotnie mniejszą niż przed kryzysem finansowym. Dopiero szacunki PKB na rok 2018 roku wskazują na szybsze tempo wzrostu.. Czytaj
Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

WALUTY RYNKÓW WSCHODZĄCYCH

ORAZ NASZEGO REGIONU

Najmocniejszy okazał się rosyjski rubel, a zaraz za nim uplasowała się turecka lira i południowoafrykański rand. Wspólnym mianownikiem mogło być… odbicie cen ropy, które zmniejszyło presję na spekulacyjne aktywa, jakimi są te waluty. Na drugim biegunie był nasz region – tu najsłabszy okazał się być polski złoty pomimo faktu, że dane nt. dynamiki PKB w III kwartale zaskoczyły dość pozytywnie. Polskie aktywa mogły jednak stracić wizerunkowo w wyniku afery, która doprowadziła do odwołania szefa KNF. W przyszłym tygodniu mamy szereg danych z Polski, ale bardziej interesujące może okazać się wtorkowe posiedzenie Banku Węgier.

Nota prawna

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk