• Odbierz prezent
Waluty surowcowe - najmocniejszy dolar nowozelandzki, za nim dolar australijski. Na rynkach wschodzących najsłabsze meksykańskie peso.

Mieliśmy odwrót od bezpiecznych przystani, głównie za sprawą powrotu sentymentu na rynki akcji w końcu tygodnia. Posiedzenie Banku Japonii w środę nie przyniosło zaskoczeń, Harukido Kuroda stwierdził nawet, że bank centralny jest gotów wesprzeć gospodarkę, gdyby ta ucierpiała na wojnach handlowych.

Z drugiej strony BOJ zaczyna coraz bardziej

akcentować ryzyka dla stabilności sektora finansowego związane z utrzymywaniem ultra-luźnej polityki.

Magazyn: Manipulacje na giełdzie

Manipulacje na giełdzie
W tym wydaniu m.in. szczery wywiad o spekulacji z osobą, która nielegalnie zarządzała kapitałem. Poruszamy tematy kryzysów finansowych oraz manipulacji na rynkach. Zamów już teraz wydanie 15 magazyn FXMAG. 
Czytaj

Po wcześniejszej przecenie odbiły waluty skandynawskie

Większy ruch zaliczyła korona szwedzka, gdyż ujawnione w piątek zapiski z ostatniego posiedzenia Riksbanku pokazały, że decydenci będą czekać do ostatniej chwili z tym, czy podnieść stopy w grudniu, czy też poczekać z tym do lutego. W przypadku korony norweskiej przeszkodą w wyraźniejszym odbiciu mogły stać się słabe dane nt. sprzedaży detalicznej we wrześniu, a także spadki cen ropy.

W grupie walut surowcowych najmocniejszy okazał się dolar nowozelandzki,

który jednocześnie jest najsilniejszy w zestawieniach walut G-10. Zaraz za nim plasuje się dolar australijski, a wspólnym mianownikiem są spekulacje w temacie relacji handlowych USA-Chiny i wyraźne umocnienie się chińskiego juana. Słaby pozostawał natomiast dolar kanadyjski, któremu mogła szkodzić słabość rynku ropy.

Czytaj także: Czy to był tydzień sygnalizujący dłuższy odwrót od dolara? Euro i funt próbowały odbijać

Czy to był tydzień sygnalizujący dłuższy odwrót od dolara? Zobaczymy. W każdym razie bilans ostatnich dni jest spadkowy. Pretekstem stały się informacje kluczowe dla walut istotnych w relacji z dolarem USD, czyli euro, funta i chińskiego juana. Niemniej w temacie danych makro pojawiły się pierwsze .. Czytaj
Czy to był tydzień sygnalizujący dłuższy odwrót od dolara? Euro i funt próbowały odbijać

Na rynkach wschodzących najsłabsze było meksykańskie peso,

po tym jak Fitch przestrzegł przed ryzykiem cięcia ratingu w kontekście pomysłów nowego rządu, nie zyskał też brazylijski real, gdyż rynek wcześniej zdyskontował wygraną Jair’a Bolsonaro w wyborach prezydenckich. Na czele zyskownych walut znalazł się natomiast południowoafrykański rand wsparty lepszym sentymentem na globalnych rynkach w końcówce tygodnia. Po raz kolejny w czołówce zestawień znalazła się turecka lira. Lepsze nastroje pomogły też walutom naszego regionu. W kraju uwagę zwracają szacunki inflacji CPI za październik (tylko 1,7 proc. r/r), oraz nie taki zły odczyt PMI dla przemysłu (50,4 pkt.).

Nota prawna

 

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk