Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,06%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,01%
EUR / USD1,08-0,15%
DAX18 504,51+0,15%
FT-SE7 959,74+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 776,80+0,04%
S&P 5005 249,87+0,03%
ROPA BRENT86,77+1,25%
ROPA WTI82,92+1,47%
ZŁOTO2 221,07+1,34%
SREBRO24,86+1,18%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WALUTY. Kurs EURUSD: cisza przed burzą? Wkraczamy w gorący okres dla notowań głównej pary walutowej

WALUTY. Kurs EURUSD: cisza przed burzą? Wkraczamy w gorący okres dla notowań głównej pary walutowej | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj EUR-USD wahał się wokół 0,97, a więc poziomu odniesienia z poniedziałku. Przy pustawym kalendarium makro trwa wyczekiwanie na dane inflacyjne z USA. Zaledwie ich przedsmak dziś – poznamy wrześniowy odczyt PPI. Więcej emocji wzbudzi zapewne jutrzejszy wskaźnik CPI.

Do tego czasu zabraknie zachęt do większej zmienności na głównej parze. Trudno oczekiwać też dużych niespodzianek po dzisiejszej wieczornej publikacji minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. To zostało szeroko skomentowane przez przedstawicieli Fed. Z projekcji znamy też ich opinie co do docelowego poziomu stóp procentowych. Fed jest jastrzębi i nie widzi obecnie powodów aby schodzić z tej ścieżki.

WALUTY: Wyczekiwanie na dane inflacyjne z USA. Jak będzie reakcja eurodolara (EUR-USD)? - 1

WALUTY: Wyczekiwanie na dane inflacyjne z USA. Jak będzie reakcja eurodolara (EUR-USD)? - 1

 

EUR-PLN ostatecznie bez zmian

Reklama

Polski złoty wczoraj pozostawał pod dominującym wpływem czynników zewnętrznych. Choć w wymiarze krajowym działo się sporo. Z RPP dochodziły niepokojące i niecodzienne sygnały nasilających się podziałów wewnątrz gremium. Rząd z kolei przedstawił założenia projektu mrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz publicznych odbiorców wrażliwych. Plany wstępnie mogą być ocenione jako hojniejsze od oczekiwań. Obydwie powyższe wiadomości mogły negatywnie oddziaływać na złotego. Ale EUR-PLN ostatecznie nawet lekko się cofnął względem poniedziałkowych rozstrzygnięć. Dziś wyczekujemy kontynuacji wczorajszych tendencji, a więc stabilizacji. Więcej zmienności na rynku FX powinien przynieść czwartek (CPI w USA).

WALUTY: Wyczekiwanie na dane inflacyjne z USA. Jak będzie reakcja eurodolara (EUR-USD)? - 2

WALUTY: Wyczekiwanie na dane inflacyjne z USA. Jak będzie reakcja eurodolara (EUR-USD)? - 2

 

Krajowy dług pod presją

Przedstawione wczoraj przez rząd plany ograniczania wzrostu cen energii nie spodobały się inwestorom na rynku długu. Do tego rynek doważył scenariusz wznowienia podwyżek stóp procentowych. Stawki FRA oraz IRS ponownie wskazują, że wyceny rynkowe docelowej głównej stopy NBP są w okolicy 7,5%. Rentowności 2-latek oraz 10 latek skoczyły we wtorek o ok. 30 p.b. (w obu przypadkach są powyżej 7,8%). Tymczasem na rynkach bazowych rentowności Treasuries i Bundów, zarówno na krótkim jak i na długim końcu, przyhamowały w okolicy wieloletnich maksimów z końca września. Przy sygnałach stabilizacji sytuacji na rynkach bazowych, na krajowym rynku długu również powinno być dziś mniej zmienności.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama

Czytaj dalej