• Odbierz prezent
Waluty i akcje notowane na giełdach Europy Środkowej w górę dzięki poprawie nastrojów

W piątek waluty i giełdy Europy Środkowej rosły w ślad za globalnymi rynkami, odrabiając część strat z wcześniejszej części tygodnia, gdy ciążyły im obawy przed szybko rozprzestrzeniającym się wariantem Delta koronawirusa.

Czeska korona i forint węgierski umacniały się w piątek rano

po spadkach do blisko dwumiesięcznych minimów dzień wcześniej. "Rynki nastawiały się na dobry trzeci i czwarty kwartał, ale rozprzestrzenianie się nowego wariantu ograniczyło nadzieje i wywarło presję również na waluty Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział jeden z budapeszteńskich dealerów. "Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy jest to tylko chwilowe wyhamowanie, czy też zmiana trendu" - dodał.

Korona umacniała się o 0,31% do 25,775 za euro, podczas gdy forint rósł o 0,54% do 355,99 za euro.

Opublikowane w czwartek wyższe od oczekiwań dane o inflacji na Węgrzech i dobre dane o sprzedaży detalicznej w maju w Czechach wsparły oczekiwania na kolejne podwyżki stóp w obu krajach. W obliczu jednej z najsilniejszych presji inflacyjnych w Unii Europejskiej, w czerwcu banki centralne Węgier i Czech podniosły stopy procentowe jako pierwsze we Wspólnocie od czasu wybuchu pandemii na początku 2020 roku.

Polski i rumuński bank centralny nie zdecydowały

się jeszcze na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Mimo to rosnące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych wspierają również złotego. "Zaprezentowane wczoraj w komunikacie podsumowującym lipcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej założenia najnowszej projekcji makroekonomicznej dostarczają argumentów za rozważeniem podwyżek stóp procentowych w tym roku (...) i stanowią przeciwwagę dla złotego walczącego z pogarszającym się sentymentem globalnym" - głosi raport Banku Millennium.

Inwestorzy czekają na konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP),

która rozpocznie się o 15.00, w nadziei na wskazówki co do tego, kiedy bank może rozpocząć normalizację polityki monetarnej. Lokalne rynki kapitałowe rosły, a najwięcej zyskiwał główny indeks warszawskiej giełdy, zwyżkujący o 0,7%. Akcje Shopera, spółki z sektora e-commerce, zyskiwały 20% podczas piątkowego debiutu na warszawskim parkiecie. 


Reuters

Reuters – należąca do spółki Thomson Reuters agencja prasowa z siedzibą w Londynie. Do 1916 roku znana jako Reuter's. Główna siedziba Reuters Group mieściła się od 1939 w Londynie przy Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk