• Odbierz prezent
WALUTY: główna para walutowa (EURUSD) spokojna w obliczu inflacji w Eurolandzie. Jak dziś zareaguje złoty (PLN)?
fot. Materiał własny

EUR-USD spokojnie reaguje na dane inflacyjne

Wczoraj spływały listopadowe odczyty CPI z Niemiec i Hiszpanii. Dynamika r/r w obu przypadkach obniżyła się i była mniejsza od oczekiwań. Kurs głównej pary na koniec dnia znalazł się w punkcie wyjścia, a wiec w okolicy 1,033. Dziś w kalendarium m.in. HICP dla całej strefy euro. Ten raczej pokaże podobne tendencje jak wczorajsze odczyty z Niemiec i Hiszpanii i jest już raczej „w cenach”.

WALUTY: główna para walutowa (EURUSD) spokojna w obliczu inflacji w Eurolandzie. Jak dziś zareaguje złoty (PLN)? - 1

 

EUR-PLN – czy zareaguje na inflację?

My zakładamy nieznaczny spadek listopadowej CPI, a rynek nieznaczny wzrost. Jeśli oczekiwania zostaną zrealizowane oznaczać to będzie wypłaszczenie dynamiki r/r inflacji z końcem roku i utwierdzać będzie RPP w postawie ‘wait and see’. Taki scenariusz jest jednak już „grany” od jakiegoś czasu. Jeśli już, to kursem poruszą raczej duże zaskoczenia w danych. Wczoraj sesja zakończyła się na poziomie nieco niższym niż dzień wcześniej (ok. 4,675). Złotego nieznacznie mogły wspierać sygnały z rządu sugerujące szukanie oszczędności w wydatkach państwowych (zerowy VAT na żywność na razie tylko do połowy ’23).

WALUTY: główna para walutowa (EURUSD) spokojna w obliczu inflacji w Eurolandzie. Jak dziś zareaguje złoty (PLN)? - 2

 

Lekkie umocnienie krajowych SPW

Wczorajszy niższy od oczekiwań odczyt CPI dla Niemiec wspierał lekko Bunda i pośrednio również krajowy dług. Benchmark 2-letni umocnił się o 5 p.b. (do ok. 7,05%), a 10-letni o ok. 7 p.b. (do ok. 6,75%). Dzisiejsze dane inflacyjne z kraju naszym zdaniem nie zmienią obrazu rozgrywki wokół docelowej stopy NBP (stabilizacja przy obecnym poziomie).


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk