• Odbierz prezent
Waluty FX: polski złoty,  po teście poziomów, umacnia się - kurs euro (EURPLN) oraz notowania dolara (USDPLN) w odwrocie
fot. freepik.com

W czwartek złoty lekko umocnił się w relacji do głównych walut, gdzie po teście poziomów powyżej 4,59 oraz 3,91 dla par EUR/PLN oraz USD/PLN, ostatecznie notowania na koniec dnia znalazły odpowiednio się poniżej 4,58 oraz 3,90. Niewielka zmienność towarzyszyła kwotowaniom EUR/USD, gdzie para utrzymywała się przy 1,1730.

Kalendarz publikacji makroekonomicznych w czwartek nie obfitował w tak istotne publikacje jak w ostatnich dniach,

jednak kolejne odczyty amerykańskich danych inflacyjnych oraz z rynku pracy przyciągały uwagę. Tym razem były to jednak indeksy o nieco mniejszym wpływie na notowania rynkowe, gdzie inflacja producentów (PPI) wzrosła w lipcu o 7,8% r/r z oczekiwanej stabilizacji na 7,3%. Dane potwierdzają presję cenową widoczną w amerykańskiej gospodarce, co stanowi jeden z warunków do rozpoczęcia procesu normalizacji polityki pieniężnej. Dolar pozostawał na ostatniej sesji relatywnie mocny, do czego przyczynia się również korzystna sytuacja na rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła w ostatnim tygodniu do 375 tys. wobec 385 tys. poprzednio. Coraz bliższe widmo początku ograniczenia skupu aktywów przez Fed jest pozytywne dla dolara, co z kolei negatywnie oddziałuje na waluty rynków wschodzących.

Złoty w ostatnim czasie pozostaje wrażliwy na wahania amerykańskiego dolara nawet na tle innych walut rynków wschodzących

W porównaniu do innych walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (przede wszystkim do węgierskiego forinta oraz czeskiej korony), PLN zachowuje się słabiej z powodu braku podwyżek stóp procentowych ze strony polskich władz monetarnych. Dodatkowo na notowaniach złotego ciąża w ostatnim czasie również ryzyka polityczne oraz konflikt z organami unijnymi. W piątek oddech złotemu mogą dać solidne dane makroekonomiczne. Oprócz inflacji, wśród której istotne będą szczegóły dające wskazówki na temat wskaźnika bazowego, solidne wsparcie może dać oczekiwany ponad 10% r/r wzrost PKB za drugi kwartał tego roku. Ponadto, opublikowane zostanie saldo rachunku obrotów bieżących, które powinno potwierdzić, że w ujęcie 12-miesięcznym wciąż utrzymana została solidna nadwyżka.

Wyższe od oczekiwanych czwartkowe dane z USA dotyczące inflacji produkcji przemysłowej spowodowały dalszą przecenę na krzywej obligacji. 10-letni benchmark którego średnia rentowność na ostatnim przetargu w tym tygodniu wyniosła 1,315% był handlowany dziś na poziomie o ponad 5pb wyższym. Zgodne z oczekiwaniami wstępne dane na temat ilości nowych zasiłków dla bezrobotnych tylko utwierdziły rynek w przekonaniu, ze czas ogłoszenia szczegółów taperingu zbliża się wielkimi krokami.

Spread pomiędzy europejskimi, a amerykańskimi 10-latkami rozszerzył się w ostaniem tygodniu o 10pb i przekroczył poziom182pb

Nieco niższy odczyt danych dot. produkcji przemysłowej w strefie Euro wspierał w czasie czwartkowej sesji przede wszystkim obligacje krajów peryferyjnych których rentowności spadły o blisko 2pb, niż rynki z tzw. jądra strefy Euro gdzie rentowności wykazywały nieznaczną tendencję wzrostową (w granicach 1pb).

Na krajowym rynku niewielkie zmiany na krzywej. Rentowność 10-letniego benchmarku ustabilizowała się na poziomie 1,815%-1,82% co może świadczyć o pozycjonowaniu rynku przed niezwykle ważnymi piątkowymi danymi na temat PKB oraz inflacji. Spodziewany odczyt tego drugiego wskaźnika na poziomie 5% zwiększy i tak już wysoką presje na RPP do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w kwestii zmiany polityki monetarnej. Po ostatnich silnych wzrostach na krzywej FRA, krótkie kontrakty w pełni wyceniają już podwyżkę stóp procentowych o 25 pb.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk