Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WALUTY: efektowny comeback w wykonaniu głównej pary walutowej (EUR-USD)

WALUTY: efektowny comeback w wykonaniu głównej pary walutowej (EUR-USD) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Korekta wzrostowa na EURUSD jest równie szybka, co wcześniejsze spadki. Na przestrzeni ok. dwóch tygodni kurs głównej pary zaliczył zejście z okolic parytetu o blisko 5 figur, a następnie powrót do parytetu. Wczorajszy dzień zamknięty został w okolicy 0,998 po wzroście o blisko 2 figury. Pomagał globalny powrót apetytu na ryzyko.

Doważone zostały scenariusze makro o mniej pesymistycznym wydźwięku, wsparte m.in. przez dalsze spadki cen gazu w Europie, który jest już przeszło dwukrotnie tańszy niż w sierpniowych szczytach (choć jeszcze ok. 7-10 krotnie droższy niż przed pandemią). Obserwujemy też znaczny spadek obaw o kryzys finansowy w Wielkiej Brytanii (funt brytyjski odrobił straty z załamania sprzed dwóch tygodni). Swoje robią ostatnio nieco słabsze dane makro z USA (wczoraj nisko JOLTS, wcześniej słaby wrześniowy ISM przemysłu) obniżające nieco oczekiwana, co do dalszych podwyżek stóp Fed. Wszystko powyższe redukuje potencjał dolara, a zatem wspiera wzrosty EUR-USD. Tym niemniej należy pamiętać, że kurs pary pozostaje w długoterminowym trendzie spadkowym, a do zmiany nastawienia Fed wciąż raczej daleka droga. Od strony AT dopiero przełamanie poziomu 1,02 da wstępny sygnał do zmiany głównej tendencji.

WALUTY: efektowny comeback w wykonaniu głównej pary walutowej (EUR-USD) - 1

WALUTY: efektowny comeback w wykonaniu głównej pary walutowej (EUR-USD) - 1

 

Złoty nadal redukuje straty

Reklama

EUR-PLN wczoraj kontynuował cofnięcie i przejściowo schodził nawet poniżej 4,80, ale dzień kończył nieco nad tym poziomem. Krajowej walucie na pewno sprzyjało otoczenie zewnętrzne – dolar kontynuował silną korektę spadkową, na giełdach akcji (w tym GPW) obserwowaliśmy efektowne odbicie wzrostowe. EUR-PLN dziś powinien kontynuować ruchy w kierunku południowym, z pewną poprawką na wynik dzisiejszego posiedzenia RPP. Zakładamy, że ten nie będzie specjalnie pomagać złotemu, ale też nie powinien znacząco przeszkadzać. Tak interpretujemy spodziewaną przez nas „niechętną” podwyżkę stóp o 25 p.b. W razie niespodzianek kierunek oddziaływania na złotego jest raczej klarowny (stopy niżej – gorzej dla PLN, wyżej – lepiej).

WALUTY: efektowny comeback w wykonaniu głównej pary walutowej (EUR-USD) - 2

WALUTY: efektowny comeback w wykonaniu głównej pary walutowej (EUR-USD) - 2

 

Korekta na rynku długu może wytracać tempo

Ostatnie trzy dni przyniosły spadek rentowności krajowych benchmarków, wczoraj o 4 p.b. w przypadku 2-latek i o 10 p.b. w przypadku 10-latek. Sygnał do umocnienia przyszedł z rynków bazowych i tam też zaczyna się wyłaniać obraz hamowania korekty, co sygnalizuje stabilizację na krajowym rynku długu. Dziś dodatkowo inwestorzy będą spoglądać w kierunku RPP.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama

Czytaj dalej