• Odbierz prezent
WALUTY (8 lutego 2023): kurs złotego (PLN) pod presją, eurodolar (EUR-USD) hamuje spadki
fot. Materiał własny

EUR-USD – hamowanie spadków. Wczoraj kurs głównej pary przejściowo schodził poniżej 1,07, kontynuując spadki z trzech wcześniejszych sesji, ale ostatecznie dzień zamknął w punkcie wyjścia, czyli nad 1,07. W tle przewijały się wypowiedzi J. Powella o konieczności dalszych podwyżek stóp procentowych Fed, zwłaszcza przy bardzo silnym rynku pracy. Uczestnicy rynku słowa Powella niemal zignorowali. W przyszłym tygodniu jest odczyt styczniowej inflacji konsumenckiej w USA, a to te dane obecnie w głównej mierze odpowiadają za rynkowy sentyment. Ostatnia seria pozytywnych niespodzianek (niższej CPI) zachęca pod grę na podtrzymanie tej passy, co przy pustawym tego tygodniowym kalendarium makro, może chłodzić korektę spadkową na EUR-USD.

 

WALUTY (8 lutego 2023): kurs złotego (PLN) pod presją, a eurodolar (EUR-USD) hamuje spadki  - 1

 

Złoty – jeszcze pod presją

Wczoraj kurs EUR-PLN w ciągu dnia kontynuował wzrosty i wyznaczył maksimum intraday w okolicy 4,7750. Późnym popołudniem EUR-PLN powrócił jednak do punktu wyjścia kończąc dzień poniżej 4,75. Na rynkach zauważalny był wczoraj spadek awersji do ryzyka co powinno wspierać złotego. Dzisiejsze posiedzenie RPP raczej nie przyniesie niespodzianek i pozostanie bez większego wpływu na kurs PLN.

 

WALUTY (8 lutego 2023): kurs złotego (PLN) pod presją, a eurodolar (EUR-USD) hamuje spadki  - 2

 

Drugi dzień z rzędu osłabienia krajowego długu

We wtorek rentowności na rynkach bazowych rosły, ale już nie tak dynamicznie jak w poprzednich dniach. Pomimo to krajowy dług pozostawał pod wyraźną presją – krzywa przesunęła się w górę o 20-25 p.b., wyraźniej na długim końcu. Rentowności zarówno 2-latek jak i 10-latek wzrosły powyżej 6,1% i są w okolicy górnego zakresu konsolidacji z ostatnich tygodni. Ostatnie wyraźne osłabienie w połączeniu z zarysowaną stabilizacją na rynkach bazowych powinno zachęcać do zagrywek pod stabilizację/umocnienie krajowego długu.


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk