• Odbierz prezent
Waluta cyfrowa Ludowego Banku Chin coraz bliżej

W ostatnim czasie portal Cointelegraph poinformował, że bank centralny Chin jest coraz bliżej wprowadzenia własnej waluty cyfrowej. Chociaż rząd chiński jest nieprzychylnie nastawiony do kryptowalut, dostrzega duży potencjał w technologii blockchain. Bank centralny Chin od dawna pracował nad własną walutą cyfrową.

 

Zastępca dyrektora Ludowego Banku Chin – Mu Changchun stwierdził, że po pięciu latach badań z sukcesem rozwinięto prototyp waluty cyfrowej przyjmujący architekturę blockchain. Oświadczenie przedstawiciela banku centralnego zostało przedstawione na forum ekonomicznym China Finance 40 Forum, a następnie zostało upublicznione na chińskim portalu Shanghai Securities News.

Mu Changchun powiedział, że wyemitowanie waluty cyfrowej wykorzystującej wyłącznie architekturę blockchain mogłoby być trudne do zrealizowania w tak dużym kraju jak Chiny, ze względu na wymogi związane z realizacją transakcji w handlu detalicznym. W związku z tym waluta cyfrowa Chin obejmie dwupoziomowy system operacyjny, aby zaspokoić zapotrzebowanie kraju „ o złożonej gospodarce z rozległym terytorium i dużą populacją”. Wyższy poziom stanowiłby Ludowy Bank Chin, a na drugim poziomie byłyby banki komercyjne.

Według Mu Changchuna, to rozwiązanie zwiększy dostępność i adaptację technologii w społeczeństwie, a także promuje innowacje wśród podmiotów komercyjnych. Jak informuje chiński bank centralny, waluta cyfrowa została tak zaprojektowana, by była odpowiednia dla drobnych transakcji detalicznych  o dużej częstotliwości.

Czytaj także: Zapłać za makaron i samochód narodową kryptowalutą Chin

Czy bank centralny może zainteresować się kryptowalutami? Ludowy Bank Chin dał przykład, że nawet tak wielka instytucja finansowa, może wykorzystać technologię blockchain. Oprócz juana, Chińczycy będą mieć swoją narodową kryptowalutę.   Obok juana Informacja o prototypie pierwszej narodowej kryp.. Czytaj
Zapłać za makaron i samochód narodową kryptowalutą Chin

Już wcześniej informowano w mediach, że Ludowy Bank Chin planował wyprzedzić USA i Facebook, emitując własną walutę cyfrową. Jak na razie amerykańscy politycy wstrzymują projekt Libra ze względu na obawy regulacyjne.

Mu Changchun wyraża duży optymizm co do waluty cyfrowej Chin, na razie pozostaje jednak niejasne, kiedy faktycznie zostanie ona uruchomiona.

Chiny są jednym z wielu państw, które pracują nad wprowadzeniem waluty cyfrowej banku centralnego. Jest to jednak długotrwały proces. Nad własną walutą cyfrową banku centralnego prace prowadzą m. in. Szwecja, Ukraina, Indie, Pakistan.

Czytaj także: Ukraina coraz bliżej wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej

22 lutego agencja prasowa Interfax Ukraine poinformowała, że bank centralny Ukrainy zakończył program pilotażowy, dotyczący narodowej waluty cyfrowej tego kraju – e-hrywny. Czy Ukraina będzie miała własną kryptowalutę?   Narodowy Bank Ukrainy rozważał koncepcję e-hrywny od ponad roku. W grudniu 2.. Czytaj
Ukraina coraz bliżej wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk