• Odbierz prezent
Waltonchain (WTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Rzetelna kontrola jakości na blockchain

Waltonchain (WTC) to otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma funkcjonująca w oparciu o technologię blockchain oraz m.in. radiową łączność chipów RFID (ang. Radio Frequency Identification). Celem projektu jest stworzenie ekosystemu wymiany, przetwarzania i przechowywania informacji, który zapewnia pełną transparentność, bezpieczeństwo, wiarygodność i odporność na wszelką zewnętrzną ingerencję, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain oraz rozwiązań automatyzujących procesy z zakresu tzw. internetu rzeczy (ang. Internet of Things). Jest on skierowany głównie do klientów biznesowych, zaś zakres jego zastosowań obejmuje szeroko rozumianą kontrolę jakości i oryginalności produktów, a także wiarygodne kontrolowanie łańcucha dostaw (ang. supply chain). Aktualnie rozwijany jest w ramach dwóch projektów znajdujących się w fazie testów. Pierwszym z nich jest WTC-Food System, który od lipca 2018 r. testowany jest w Chinach. Polega on na rejestrowaniu i kontroli kolejnych etapów w łańcuchu dostaw produktów rolnych z wykorzystaniem chipów RFID znajdujących się na naklejkach umieszczanych na produktach, co ma zapewnić ich odpowiednią jakość i określać pochodzenie. Kolejnym projektem, również działającym od lipca zeszłego roku, jest WTC-Garment System, który przeznaczony jest dla branży odzieżowej i tekstylnej. Jest to system kontroli jakości i zapewniania oryginalności odzieży od etapu produkcji, aż do momentu trafienia na sklepowe półki, również z wykorzystaniem komunikacji bezprzewodowej RFID.

Waltonchain posiada również własne medium wymiany wartości, którym jest token WTC.

Nazwa projektu pochodzi od nazwiska Charlesa Waltona, który jest uznawany za wynalazcę standardu bezprzewodowej komunikacji RFID (opatentowanej przez niego w 1983 r.), zmarłego w 2011 r.

Projekt istnieje od listopada 2016 r. i jest szczególnie popularny w Chinach oraz Korei Południowej - jego kilkunastoosobowy zespół składa się głównie z chińskich i południowokoreańskich developerów. Podobny cel i funkcjonalności rozwija inny blockchainowy projekt - VeChain Thor (VET), zaś proces kontroli jakości i oryginalności produktów (głównie) spożywczych oparty na blockchain rozwija także projekt Tael (WABI).

Maksymalna podaż tokenów Waltonchain została ustalona na 100 mln jednostek, z czego aktualnie w obiegu rynkowym znajduje się 41% (41 mln WTC).

Czytaj także: VeChain (VET) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Kontrola jakości produktów na blockchain  VeChain Thor (VET) to platforma oparta na technologii blockchain, stworzona do przeprowadzania rzetelnej kontroli procesów związanych z łańcuchami dostaw produktów (ang. supply chain). Dzięki technologii blockchain, VeChain zapewnia producentom, dystrybutor.. Czytaj
VeChain (VET) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Podstawowe informacje techniczne o Waltonchain

Sieć blockchain Waltonchain ma modularną i wielowarstwową konstrukcję, co oznacza że oprócz głównego łańcucha bloków (nazywanego parent chain) pozwala ona na tworzenie łańcuchów pobocznych, w celu zachowania wysokiej skalowalności (szczególnie istotnej przy zastosowaniach z zakresu internetu rzeczy [IoT]), a także odseparowania od siebie różnych projektów, które określane są jako child chains. Firmy, które chcą budować rozwiązania w oparciu o Waltonchain mają możliwość prowadzenia własnego łańcucha pobocznego, który może komunikować się z łańcuchem głównym, a także z innymi łańcuchami pobocznymi. W tym celu sieć funkcjonuje w oparciu o hybrydowy, trzystopniowy algorytm konsensusu Waltonchain Proof of Contribution (Proof of Work, Proof of Stake, Proof o Labour), opisany w dalszej części tekstu.

Warstwa aplikacji (ang. application layer) Waltonchain obsługuje zarówno smart kontrakty Ethereum, pisane w języku programowania Solidity, jak i smart kontrakty najpopularniejszej korporacyjnej sieci blockchain Hyperledger Fabric, zwane chaincodes, programowane w językach Go, Java oraz Node.js. Dzięki tej uniwersalności i elastyczności, developerzy mogą w tańszy i łatwiejszy sposób rozwijać aplikacje w obrębie sieci Waltonchain.

Zespół Waltonchain opracował własny chip RFID, wysyłający zakodowane, bezprzewodowe komunikaty, bez konieczności posiadania zasilania, funkcjonujący w tzw. warstwie obiektów (ang. object layer). Jest on elastyczny i odporny na uszkodzenia, dlatego też może być umieszczony np. na metce lub naklejce. Dane wysyłane przez chip RFID są odbierane i rozkodowywane przez terminal, który następnie zapisuje je w sieci blockchain. Komunikacja jest w pełni zabezpieczona kryptograficznie, z wykorzystaniem dwuskładnikowego uwierzytelnienia pomiędzy nadajnikiem a terminalem odbiorczym.

Aktualnie Waltonchain rozwija projekty związane z kontrolą jakości produktów i monitorowaniem łańcucha dostaw w branżach rolniczej i odzieżowej - wspomniane wcześniej platformy WTC-Food System oraz WTC-Garment System testowane są w chinach od połowy zeszłego roku.

Tokeny WTC służą nie tylko do wymiany wartości, ale również do pokrywania opłat transakcyjnych (ang. transaction fees) oraz oraz opłat za uruchamianie aplikacji i smart kontraktów.

FXMAG kryptowaluty waltonchain (wtc) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie waltonchain proof of work proof of stake blockchain 1

Graficzny schemat przedstawiający sześć warstw sieci Waltonchain. Od samego dołu: warstwa obiektów, warstwa podstawowa, warstwa główna, warstwa rozszerzeń, warstwa usług, warstwa aplikacji, źródło: white paper Waltonchain ver. 2.0

 

Kopanie (mining) Waltonchain (WTC)

Należy zaznaczyć, że tokeny WTC obecnie oparte są na smart kontrakcie Ethereum w standardzie ERC20, stąd też opis kopania i algorytmu konsensusu odnosi się do wciąż rozwijanej, autonomicznej sieci blockchain Waltonchain.

Sieć Waltonchain pracuje w oparciu o unikatowy, hybrydowy algorytm konsensusu nazwany Waltonchain Proof od Contribution (WPoC - dowód uczestnictwa), składający się z algorytmu Proof of Work, Proof of Stake oraz tzw. Proof of Labor. Sieć oparta jest na pracy górników, którzy z wykorzystaniem mocy obliczeniowej zatwierdzają transakcje i tworzą nowe bloki transakcyjne, zaś PoS zapobiega wystąpieniu ataków 51% (polegających na przejęciu ponad połowy mocy obliczeniowej i tym samym kontroli nad siecią przez nieuczciwego górnika lub ich grupę). Masternody funkcjonujące w ramach Proof of Stake posiadają trzy statusy, w zależności od liczby posiadanych tokenów WTC - Master Node, Guardian Master Node oraz Super Master Node. W sieci funkcjonuje 99 tzw. Super Master Nodów, które odpowiadają za weryfikację i zabezpieczanie transakcji odbywających się pomiędzy łańcuchami pobocznymi, a także za określanie ich wiarygodności poprzez polecanie. Każdy z nich musi posiadać zamrożone przynajmniej 100 tys. jednostek WTC.

Proof of Labor to unikatowy algorytm konsensusu występujący wyłącznie w Waltonchain, służący do komunikacji pomiędzy węzłami w głównym łańcuchu bloków (ang. parent chain), łańcuchach pobocznych (ang. child chains), a także pomiędzy łańcuchami. Potrójny algorytm konsensusu ma zapewnić integralność, stabilność i bezpieczeństwo całej sieci.

Ze względu na fakt, że kryptowaluta WTC, funkcjonująca w autonomicznej sieci blockchain oparta jest m.in. na algorytmie konsensusu Proof of Work, za potwierdzanie transakcji odpowiadają górnicy. Kopanie Waltonchain odbywa się z wykorzystaniem zmodyfikowanej funkcji hashującej X11 (wykorzystywanej m.in. w Dash, jednak wydobycie WTC z wykorzystaniem koparek ASIC dla Dash nie jest możliwe), czego można dokonać przy użyciu układów GPU (kart graficznych) lub z wykorzystaniem koparki Kirinminer, opartej na niskonapięciowych układach ASIC przygotowanych specjalnie do wydobycia WTC. Kirinminer zostanie wprowadzony do sprzedaży w lipcu 2019 r., a jego cena szacowana jest na 6380 dolarów.

 

Jaki portfel (wallet) do Waltonchain?

Token Waltonchain aktualnie funkcjonuje w sieci Ethereum (ETH) jako smart kontrakt w standardzie ERC20. Oznacza to, że jest on kompatybilny ze wszystkimi portfelami Ethereum, których wybór na różnorodne urządzenia i systemy operacyjne jest wyjątkowo szeroki. Najpopularniejszym z nich jest desktopowy (dostępny z poziomu przeglądarki internetowej) MyEtherWallet. Wygodnym rozwiązaniem w formie rozszerzenia do najpopularniejszych przeglądarek jest MetaMask. Z portfeli mobilnych dla tokenów ERC20 najczęściej polecane są imToken, Trust Wallet oraz Coinomi, dostępne na urządzenia z systemami Android oraz iOS. WTC wciąż jest obsługiwany przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), takich firm jak Ledger (Nano X, Nano S, Blue), czy Trezor (Model T, One).

Warto jednak pamiętać, że na 30 kwietnia planowane jest rozpoczęcie migracji na autonomiczną sieć blockchain Waltonchain, która będzie wiązała się z wymianą tokenów (ang. token swap), znajdujących się aktualnie w sieci Ethereum (ERC20) na tokeny funkcjonujące w main necie Waltonchain.

Projekt Waltonchain zapewnia oficjalne portfele dla WTC po przejściu na własną sieć blockchain. Podstawowym portfelem desktopowym dla systemu operacyjnego Windows jest Waltonchain Wallet. Jest to portfel full node, co oznacza że wymaga on pobrania i synchronizacji całej sieci blockchain. Oprócz tego, z jego poziomu można kopać WTC z wykorzystaniem karty graficznej (ang. GPU mining). Waltonchain posiada również portfele mobilne WTC Wallet, dostępne na urządzenia z systemami Android i iOS. Należy pamiętać, że oficjalne portfele nie są kompatybilne z aktualnie istniejącymi tokenami WTC w sieci Ethereum - obsługują one wyłącznie autonomiczny blockchain Waltonchain. Projekt posiada również dedykowany portfel sprzętowy Bamboo Wallet, który aktualnie jest jednak wyprzedany (kosztował 90 dolarów). Obsługuje on 1 adres BTC, 1 adres Ethereum oraz do sześciu adresów WTC.

 

Kurs i notowania Waltonchain (WTC)

Waltonchain jest aktualnie notowany na 24. giełdach kryptowalut, z których największy obrót ma południowokoreańska giełda Bithumb (ponad 80% dziennego wolumenu handlowego), niedostępna dla osób spoza Korei Południowej. Największą płynność WTC spośród ogólnodostępnych platform handlowych ma giełda Binance (ponad 13% dziennego wolumenu). Oprócz tego Waltonchain jest dostępny na takich giełdach kryptowalut jak OKEx, Huobi, czy Bitfinex, należy jednak liczyć się na znikomą płynność. Aktualnie WTC nie jest dostepny na żadnej z polskich giełd, nie można również nabyć go bezpośrednio za polskiego złotego.

Dotychczasowy historyczny szczyt notowań (ATH) Waltonchain został osiągnięty 29 stycznia 2018 r. przy kursie 40,73 dolarów i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1 miliard USD. Aktualnie WTC znajduje się na 60. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap, tracąc niecałe 95% w stosunku do historycznych szczytów notowań.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk