• Odbierz prezent
Walory KGHM motorem napędowym indeksu giełdowego WIG20. S&P500 z największą dzienną zmianą od listopada

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła stabilne wzrosty wszystkich, głównych indeksów akcji na GPW w Warszawie. Największy wzrost odnotował indeks krajowych blue chipów, który zyskał ponad 1%. Motorem napędowym zmian były przede wszystkim walory KGHM Polska Miedż (+3,61%), Santander Bank Polska (+5,79%) oraz PKN Orlen (+2,07%). Prawie 10% zyskały również akcje JSW, zbliżając się do poziomu 35 zł , który stanowi ważny opór w przypadku kontynuacji trendu wzrostowego obecnego od początku listopada 2020 roku. Solidne wzrosty odnotowali również inwestorzy na Wall Street. Indeks S&P 500 odnotował największą, dzienną zmianę od 24 listopada, a technologiczny Nasdaq zyskał ponad 2,5%.

Styczniowy wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce wyniósł 51,9 pkt. wobec konsensusu na poziomie 51,2 pkt i wobec 51,7 pkt. w grudniu. Ogólne warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie się poprawiły, pomimo że wciąż ograniczone moce przerobowe spowodowały spadek produkcji (trzeci raz z rzędu, choć w mniejszym tempie niż w grudniu i przy optymistycznych nastrojach odnośnie przyszłości). Nowe zamówienia wzrosły drugi miesiąc z rzędu, co było wspierane dobrą sytuacją w eksporcie. Pozytywny wpływ na ogólny wskaźnik miał po raz kolejny subindeks zatrudnienia. Zapasy materiałów ponownie się zwiększyły, co wynikało z braków kadrowych związanych z kwarantanną osób zakażonych COVID-19. Braki surowców oraz kontenerów doprowadziły do znaczących opóźnień w dostawach (jeden z najwyższych wyników w historii badań), a inflacja kosztów osiągnęła w styczniu najwyższy poziom od kwietnia 2011 roku.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Od rana na rynkach akcji panuje optymistyczna atmosfera, co może implikować kolejny dzień wzrostów. Nikkei225 zanotował prawie 1% zwyżkę, a kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 są kwotowane z ok. 0,5% wzrostami. Dla indeksu WIG20 kluczowe będzie w tym momencie przebicie strefy oporu z okolic 2000 punktów, co powinno wspierać stronę popytową rynku. W USA sezon wynikowy nabiera rozpędu, przed sesją dane finansowe opublikują min. giganci paliwowi, tj. ConocoPhillips i Exxon Mobil.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk