• Odbierz prezent
Walory CD Projekt z największymi wzrostami w indeksie blue chipów! Spółki paliwowe: PKN Orlen oraz Lotos zniżkują
fot. freepik.com

Początek tygodnia przyniósł mieszane nastroje na warszawskim parkiecie. O ile indeksy małych i średnich spółek zanotowały dodatnie zmiany, o tyle WIG20 zakończył handel „pod kreską”, w okolicach 2000 punktów. Wciąż nie widać zatem w jakim kierunku miałby zmierzać indeks krajowych blue-chipów, a aktualnym pozostaje ruch boczny ograniczony zakresem 1900-2000 punktów obecny na rynku od kilku tygodni. Sytuacji nie wspierały tym razem min. spółki paliwowe.

Tracił zarówno PKN Orlen (-1,1%), jak i Lotos (-0,7%)

Największe wzrosty w indeksie odnotowały za to walory CD-Projekt, ale skala odbicia nie była znacząca. W konsekwencji akcje tej spółki zakończyły handel z 1,5% zyskiem. Po płaskim rozpoczęciu handlu, wzrostami dzień zakończyły główne indeksy na Wall Street. Cieszy przede wszystkim skala odbicia spółek technologicznych, których indeks (Nasdaq Composite) pokazał relatywną przewagę względem S&P500.

Sytuacji na amerykańskim rynku akcji sprzyjały spadki rentowności obligacji skarbowych

Rentowności amerykańskich 10-latek znajdowały się w okolicach 1,6%. W dniu wczorajszym Główny Urząd Statystyczny podał ostateczne dane w zakresie inflacji za luty 2021 r. W konwencji r/r ceny wzrosły o 2,4%, a m/m o 0,5%. W porównaniu z styczniem największy wpływ na wskaźnik miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 1,7%) oraz żywności (o 0,4%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,11 p. proc. GUS dokonał również aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Zastosowanie znalazł więc system wag oparty na wydatkach z 2020 r.,

tj. uwzględniającego zmiany w strukturze konsumpcji wywołane pandemią COVID-19. Wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie żywności i napojów bezalkoholowych, użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii. Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie restauracji i hoteli, transportu, rekreacji i kultury.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Za nami lekko pozytywna sesja w Japonii, gdzie Nikkei225 wzrósł o 0,52%. Nie widać jednak optymizmu ze strony inwestorów obecnych na Starym Kontynencie, gdzie kontrakty terminowe na DAX30 są obecnie kwotowane na negatywnych poziomach. Powyższe implikuje wg nas neutralne otwarcie handlu w Warszawie


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk