Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,21%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 778,56+0,05%
S&P 5005 253,67+0,10%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI82,40+0,83%
ZŁOTO2 220,24+1,30%
SREBRO24,83+1,06%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wall Street postraszyło "kryzysem" - podsumowanie lutego

Patryk Chyła | 18:00 05 marzec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 Styczeń okazał się pod względem wzrostów niemal najlepszy od 21 lat. Początek lutego przyniósł nieoczekiwane zniżki, a w rezultacie chwilowe tąpnięcie, jakiego na Wall Street dawno nie widziano.

 

Wydarzenia pierwszych dni miesiąca media okrzyknęły „początkiem kryzysu”, tworząc przy tym tanią sensację, tymczasem nastąpiło silne odreagowanie w kolejnych dniach i większość „kryzysu” do końca miesiąca została odrobiona. To wszystko odbyło się w wirze trwającego sezonu wyników kwartalnych. W rezultacie, dla sprytnych traderów silnie rosnąca zmienność stała się zbawieniem wobec marazmu, który przeżywali na rynku przez ostatnie tygodnie. Dla mniej sprytnych, luty był najgorszym okresem od lat, ponieważ system gry 'na longi' przyniósł poważne straty. Podsumujmy więc ten niezwykle interesujący miesiąc na Wall Street, który przyniósł najwięcej emocji od czasów wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

 

Krach na giełdzie

Reklama

Emocje i huśtawki nastrojów towarzyszyły Wall Street już od początku miesiąca. Bardzo dobre dane dotyczące miejsc nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym tzw. Non Farm Payrolls (jedne z najważniejszych odczytów w miesiącu), wykazały wzrost średniego wynagrodzenia aż o 2,9% oraz utworzenie kolejnych 200 tys. nowych miejsc pracy, dodały paliwa kupującym akcje. Kilka dni później, gdy na rynkiem zatrzęsło porządnym spadkiem, świat przeciętnych inwestorów dowiedział się co to jest indeks VIX i dlaczego obligacje amerykańskie są tak ważne. Chwilowe trzęsienie rzeczywiście okazało się silne, w mediach – szczególnie tych mniej związanych z rynkiem giełdowym - chętnie eksponowano wynik indeksu Dow Jones, który dwukrotnie obsunął się ponad 4 proc co przełożyło się na 1000 pkt spadku w skali jednej sesji. Teoretycznie to dużo, ale jeśli zmierzymy kilkuletnie wzrosty głównych indeksów amerykańskich, owe silne spadki to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Zwyczajna zdrowa korekta, od tak dawna wyczekiwana. Do "krachu" jeszcze bardzo daleko, choć w obrazie hossy wyrysowała się widoczna rysa na szkle. 

Miniony rok upłynął pod znakiem zanikającej zmienności na giełdowym parkiecie. Wzrost był nieprzerwany, kosztem systematycznie spadającego zakresu ruchu. Mierzący ów przewidywalną zmienność indeks VIX (zwany także indeksem strachu) to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych w Stanach Zjednoczonych. Indeks wysyła sygnał na rynek kiedy się bać i kiedy ryzykować. Skoro dzienny zakres cen się zawężał to i indeks obniżał swoją wartość. Handel na NYSE jest silnie zautomatyzowany, a programy mają jedną istotną wadę – są programowane przez człowieka i działają według ściśle określonych wytycznych. Toteż kiedy 5 lutego nagle doszło do wzrostu zmienności, automaty, które to zarejestrowały, uruchomiły mechanizm obronny powodując lawinę wyprzedaży akcji na koniec sesji (wówczas jest największa płynność). Dzień później wartość VIX osiągnęła niemal 50 pkt, a to kilkaset procent więcej niż kilka dni wcześniej. Ów „kryzys” to nic innego jak „anomalia pogodowa” na giełdowym parkiecie.

 

Sezon wyników kwartalnych

FXMAG akcje wall street postraszyło "kryzysem" - podsumowanie lutego warren buffet nyse apple komentarz giełdowy amazon tesla elon musk 1

FXMAG akcje wall street postraszyło "kryzysem" - podsumowanie lutego warren buffet nyse apple komentarz giełdowy amazon tesla elon musk 1

Luty to także szczyt sezonu wyników finansowych amerykańskich spółek za czwarty kwartał 2017 roku. W minionym miesiącu wiele topowych przedsiębiorstw opublikowało raporty kwartalne, jedne lepsze, drugie gorsze. Apple ma zdeponowane więcej gotówki niż łączna suma wszystkich Polaków na rachunkach bankowych, Amazon miło zaskoczył wykazując dużo większy zysk niż przewidywano. Elon Musk zafundował światu przedstawienie wysyłając rakietą Falcon Heavy czerwoną Teslę w kosmos, ale nie udało mu się zupełnie odwrócić uwagi od prawdziwych kłopotów swojego koncernu samochodowego. Tesla jako firma rozbiła się hukiem o ziemię, publikując 771 mln USD straty netto za ostatni kwartał. Spółka notorycznie traci, nie wykonuje zamierzonych mocy produkcyjnych, nie spełnia oczekiwań inwestorów. Każdy kolejny kwartał pokazuje jak bardzo Tesla jest przewartościowana – ani centa zysku i wciąż niespełnione obietnice o zrewolucjonizowaniu przemysłu motoryzacyjnego.

Reklama

Udany kwartał zanotowała spółka Twitter, która pierwszy raz w swojej historii zanotowała zysk. Komunikator na koniec roku miał 330 mln użytkowników logujących się co najmniej raz w miesiącu. Trudny poranek po długim weekendzie przeżywali akcjonariusze Walmart'a. Gigant sprzedaży detalicznej poległ w starciu z Amazonem w segmencie e-commerce, a to nie spodobało się na parkiecie, który przecenił papiery spółki o 10 proc! Koniec miesiąca należał do funduszu kierowanego przez Warren'a Buffett'a - Berkshire Hathaway. Jak co roku, przy okazji raportu kwartalnego, został opublikowany list znanego inwestora do akcjonariuszy, który w praktyce czyta cały świat finansów. Na 17 stronach „Wyrocznia z Omaha” zwraca uwagę na fakt, iż portfel akcyjny będzie najlepszym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasu, przestrzega przed nadmiernym używaniem dźwigni i grania pożyczonymi pieniędzmi. W liście Buffett obala sens funkcjonowania zarządzanych aktywnie funduszy inwestycyjnych, które pobierają duże opłaty za swoje usługi, a w ostatnich dziesięciu latach wykazały się (dużo) słabszą stopą zwrotu niż zwykły pasywny ETF. Przy okazji innego raportu, który Berkshire Hathaway składa do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dowiedzieliśmy się, iż Warren Buffett nie boi się kupować akcji Apple i ma zbudowaną na spółce pozycję na łączną liczbę 165 mln akcji.

 

FXMAG akcje wall street postraszyło "kryzysem" - podsumowanie lutego warren buffet nyse apple komentarz giełdowy amazon tesla elon musk 2

FXMAG akcje wall street postraszyło "kryzysem" - podsumowanie lutego warren buffet nyse apple komentarz giełdowy amazon tesla elon musk 2

 

Nowy prezes FED

W przedostatni dzień miesiąca przed Komisją Usług Finansowych w Kongresie zadebiutował  nowy prezes amerykańskiego banku centralnego Jerome Powell. Przesłuchanie i pytania trwały kilka godzin, a Powell zapewnia, że sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest bardzo dobra, a ryzyko recesji niewielkie. Oczekuje się, że polityka nowego prezesa będzie bardzo zbliżona do strategii Janet Yellen. 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Patryk Chyła

Patryk Chyła

Remote trader, specjalizuje się w segmencie akcji amerykańskich. Prowadzi tematyczną grupę o giełdach i inwestowaniu 'Mechanika Rynku' na Facebook (facebook.com/groups/mechanikarynku/)


Reklama

Czytaj dalej