• Odbierz prezent
Walka OPEC+ z nadwyżką ropy naftowej. Ceny gazu ziemnego w USA wciąż wysoko

Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wypracowania kolejnego neutralnego, a nawet delikatnie wzrostowego tygodnia. W ostatnich dniach wykres cen tego surowca wyraźnie się jednak wypłaszczył, co może być zwiastunem przygotowania notowań do jakiegoś wybicia cen z panującej konsolidacji. Na razie, w obliczu trudności gospodarczych największych gospodarek świata i niepewności dotyczących popytu na ropę, bardziej prawdopodobne jest wybicie dołem niż górą.

Bieżący tydzień przyniósł spotkanie państw OPEC+ i dyskusje na temat dopasowania poszczególnych sygnatariuszy do limitów zawartych w porozumieniu. Same zasady porozumienia nie zostały zmienione, ale głównym wnioskiem ze spotkania była decyzja o większych naciskach dotyczących ograniczania produkcji przez te kraje, które dotychczas nie dotrzymywały swoich limitów – czyli na Irak, Nigerię, Angolę oraz Kazachstan.

Walka OPEC+ z nadwyżką ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Agencja Reuters, cytując wewnętrzny raport OPEC+, podała, że łączna nadwyżka produkcji ropy naftowej ponad ustalone wcześniej limity w miesiącach maj-lipiec wynosiła aż 2,31 mln baryłek dziennie. Jeśli więc wspomniane państwa OPEC+ chcą nadrobić swoje zaległości, to właśnie takie musiałyby być ich dodatkowe cięcia wydobycia. Gdyby udało się je przeforsować, oznaczałoby to, że OPEC+ praktycznie powróciłoby do rekordowych obniżek produkcji ropy naftowej.

Powyższe wnioski sprzyjają stronie popytowej na rynku ropy naftowej. Niemniej, optymizm inwestorów jest wyważony, ponieważ nie ulega wątpliwości, że trudno będzie powyższym czterem krajom tak znacząco obniżyć produkcję w krótkim czasie. Możliwe wręcz, że okaże się to w praktyce niemożliwe.

Walka OPEC+ z nadwyżką ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY

Ceny gazu ziemnego w USA wciąż wysoko.

W ostatnich tygodniach na rynku gazu ziemnego dominowała strona popytowa. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych jeszcze miesiąc temu oscylowała w okolicach 1,60 USD za mln BTU, tymczasem obecnie przekracza ona 2,30 USD za mln BTU, a w bieżącym tygodniu bywała już także na poziomach przekraczających 2,40 USD za mln BTU.

Wczoraj negatywnym akcentem na rynku gazu okazał się cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, który pokazał, że zapasy gazu w tym kraju wzrosły o 43 mld stóp sześciennych. To dokładnie taka wartość, jakiej się spodziewano, więc przez inwestorów została ona chłodno przyjęta – zwłaszcza że wielu z nich liczyło na pobicie tych prognoz.

Stronie popytowej na rynku gazu ziemnego w ostatnim czasie sprzyjały – i nadal sprzyjają – wysokie temperatury powietrza na półkuli północnej. Zwiększają one bowiem popyt na gaz ziemny w celach klimatyzacji pomieszczeń. Perspektywy podwyższonego popytu ze względu na upały mają utrzymać się także w kolejnych tygodniach.

Walka OPEC+ z nadwyżką ropy naftowej - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk