• Odbierz prezent
Wahania kursu funta mogą ponownie gwałtownie wzrosnąć

Zaplanowane na jutro głosowania w brytyjskim parlamencie dotyczące sprawdzenia, za jakim kształtem relacji z UE chcą opowiedzieć się posłowie. W grę wchodzi również sprawdzenie poparcia dla głosowania za drugim referendum.

Ze względu na to, że premier Theresa May traci kontrolę nad procesem przeprowadzenia Brexitu oraz jego kształtu, a także niewiadomym staje się rezultat jutrzejszych głosowań, inwestorzy zaczęli wyceniać ponownie bardzo dużą zmienność dla notowań funta w krótkim terminie. Krzywa pozostaje jednak odwrócona.

Na krótkim końcu krzywej zmienności dla GBPUSD obserwujemy wzrost do poziomu 17 proc. dla opcji jednodniowych, co przekładać się może na zmienność około 140-150 pipsów podczas jutrzejszej sesji:

1

Implikowana zmienność dla opcji na GBPUSD w różnych terminach zapadalności. Źródło: investing.com. Opracowanie własne.

Co więcej wzrósł popyt na opcje PUT, których kupno może chronić inwestorów przed spadkiem wartości funta brytyjskiego. Jeszcze tydzień temu, dla opcji zapadających w terminie tygodnia, przewaga opcji PUT wynosiła 30 pb. na opcjami CALL. Obecnie są to 144 pb.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że po terminie zapadalność w postaci jednego miesiąca zmniejsza się ekspozycja na opcje PUT, inwestorzy mogą wyrażać poglądy hedgingowe na temat ryzyka Brexitu, a nie zakładać swobodny spadek kursu funta szterlinga w drugim kwartale. Innymi słowy obawy o funta mogą być na tę chwilę krótkotrwałe.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk