• Odbierz prezent
Wahania kursu dolara amerykańskiego USD do kanadyjskiego CAD w ramach zakresu

Od kilku dni wykres pary USD/CAD wykonuje skokowe zmiany to w górę, to w dół. W efekcie pojawił się zakres tych zmian położony niemal dokładnie poziomo. W podobnych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest uznanie ograniczeń takiego zakresu jako poziomów odniesienia dla poszukiwania sygnałów rynkowych.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Z takim sygnałem mieliśmy do czynienia ostatnio, gdy para przebywała w okolicy górnego ograniczenia wspomnianej konsolidacji. Doszło tam do negacji ostatniej fali (mały szary prostokąt na powyższym wykresie), co sugerowało utrzymanie się oporu i prawdopodobieństwo wystąpienia ruchu spadkowego. Ten ruch faktycznie miał miejsce i obecnie jesteśmy w okolicy ograniczenia dolnego.

Wykres kursu dolara kanadyjskiego USD/CAD Źródło: Admiral Markets MT5
Wykres kursu dolara kanadyjskiego USD/CAD Źródło: Admiral Markets MT5

Rozegranie tej sytuacji może być dwojakie w zależności od tego, jak zachowa się w tym momencie rynek. Pojawienie sygnału kupna zasugeruje opcję zagrania na wzrost z celem przy górnej barierze. Głębsze zejście w dół połączone z opuszczeniem konsolidacji byłoby dobrym punktem startowym do poszukiwania uzasadnienia dla budowania pozycji krótkich (przy okazji ruchu powrotnego).

Który scenariusz ma większe szanse powodzenia?

Ostatnim sygnałem był sygnał słabości, który zbieżny jest z wcześniejszym podobnym na wyższym poziomie (większy szary prostokąt). Zatem niewielką przewagę dałbym niedźwiedziom, ale nie ma to większego znaczenia, gdyż i tak rynek sygnałami poprowadzi nas za rękę. Jedna z podstawowych zasad guru spekulantów Jesse'go Livermoora (zapraszam na webinar tym zasadom poświęcony zaraz po Świętach) brzmi: „Rynek ma zawsze rację". Naszym zadaniem jest się do niego dostosować.

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Kamil Jaros

Analityk mBank Biuro Maklerskie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk