• Odbierz prezent
W szaleństwie jest metoda? Giełda Bitfinex emituje tokeny, aby pokryć 850 mln dolarów straty

Kontrowersyjna giełda kryptowalut Bitfinex w ostatnim czasie nie schodzi z nagłówków branżowych mediów. Po niedawnym akcie oskarżenia Nowojorskiej Prokuratury, który ujawnił próbę zatuszowania przez giełdę straty ponad 850 mln dolarów należących do jej klientów, Bitfinex podjął radykalne kroki w celu skompensowania zamrożonych funduszy. W tym celu giełda przeprowadzi zbiórkę funduszy w postaci sprzedaży tokenów w ramach tzw. IEO (Initial Exchange Offering).

 

Czytaj także: Zgubione miliony, kolumbijskie narkotyki i polski bank spółdzielczy - o co chodzi w aferze Bitfinex i Tethera?

O tym, że czarne chmury nad giełdą kryptowalut Bitfinex oraz kontrowersyjnym i jednocześnie najpopularniejszym stable coinem, jakim jest Tether (USDT), zbierały się od dawna nie trzeba przekonywać nikogo, kto chociażby pobieżnie śledzi wydarzenia na rynku kryptowalut. Tether i Bitfinex, zarządzane p.. Czytaj
Zgubione miliony, kolumbijskie narkotyki i polski bank spółdzielczy - o co chodzi w aferze Bitfinex i Tethera?

Giełda Bitfinex planuje zebranie funduszy w wysokości 1 mld dolarów, w ramach prywatnej i publicznej sprzedaży tokenów nazwanych LEO. Aktualnie trwa runda prywatnej sprzedaży LEO, w której rzekomo sprzedano tokeny warte ponad 600 mln dolarów, jak wynika z doniesień Zhao Donga, który jest udziałowcem giełdy. Jeśli do piątku 10 maja wszystkie tokeny nie zostaną sprzedane, ruszy runda publicznej sprzedaży na platformie Bitfinex.

Giełda w white paperze LEO nie ukrywa, że emisja tokenów przeprowadzona jest w celu pokrycia 850 mln dolarów należących do klientów Bitfinex, które zostały zamrożone na kontach bankowych w różnych krajach, w tym również przez prokuraturę w Polsce (370 mln dolarów).

 

Dlaczego zakup tokenów LEO mógłby być korzystny dla inwestorów? Giełda oferuje comiesięczne skupowanie sprzedanych tokenów po cenie z IEO z przynajmniej 27% osiągniętego przez platformę zysku z działalności w poprzednim miesiącu. Oprócz tego giełda planuje wykupienie wszystkich tokenów LEO maksymalnie do 18 miesięcy od odmrożenia funduszy.

Bitfinex zapewnia, że od dłuższego czasu współpracuje z organami krajów, które zablokowały fundusze na kontach bankowych i jest pewny zwrotu środków.

Tokeny LEO, podobnie jak m.in. Binance Coin (BNB), będą uprawniały do obniżenia prowizji transakcyjnych na giełdzie (15%).

Czytaj także: Giełda Bittrex rusza z Initial Exchange Offering (IEO). O co w tym chodzi?

W piątek 15 marca ruszy pierwsza emisja cyfrowych tokenów na zarejestrowanej na Malcie platformie giełdy kryptowalut Bittrex International. Zbiórka funduszy organizowana na giełdzie otrzymała własną nazwę - Initial Exchange Offering (IEO). Wraz z pierwszą emisją tokenów giełda Bittrex oficjalnie ur.. Czytaj
Giełda Bittrex rusza z Initial Exchange Offering (IEO). O co w tym chodzi?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk