• Odbierz prezent
W styczniu indeks największych spółek na warszawskim parkiecie WIG20 stracił niemal 2 proc. - motorem napędowym zniżki akcje Allegro

Mimo bardzo dobrego początku roku, cały styczeń przyniósł niemal 2 proc. spadek indeksu naszych największych spółek i to zarówno w rodzimej walucie, jak i w wymiarze dolarowym. Od początku roku WIG20 jest 1,5 proc. pod kreską. W tym samym czasie indeks rynków wschodzących zyskuje ponad 7 proc., a wskaźniki wiodących giełd światowych rosną po 1-2 proc.

Indeksy spółek

Najwyraźniej globalny kapitał nie jest, mówiąc delikatne, najbardziej entuzjastycznie nastawiony do naszych blue chips, choć na emerging markets poczyna sobie całkiem odważnie. Powodów takiego stanu rzeczy trudno się dopatrzeć. Można się jedynie domyślać, że „winna” jest tu struktura branżowa WIG20, choć akurat walory naszych surowcowych potentatów powinny indeksowi sprzyjać. Paradoksalnie, akcje jednego z nielicznych tuzów reprezentujących nowoczesną gospodarkę, czyli Allegro, od początku roku tanieją o ponad 14 proc., a papiery CD Projektu dostarczają niemałych emocji. Wciąż znacznie lepiej radzą sobie małe i średnie spółki, których indeksy zwyżkują po 4-5 proc.

Na inwestorach zdają się nie robić wrażenia bardzo dobre fundamenty polskiej gospodarki i równie optymistyczne perspektywy koniunktury.

Należy mieć nadzieję, że do kupowania akcji polskich spółek zachęcą wyniki finansowe. Niestety, na tak spektakularne informacje, jak w przypadku firm amerykańskich raczej nie ma co liczyć. Amazon, bliski konkurent naszego Allegro, osiągnął zysk na akcję ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej, zdecydowanie przewyższając oczekiwania. Bardzo dobre wyniki pokazały w większości amerykańskie banki, podczas gdy nasze liczą odpisy nie tylko na kredyty frankowe, ale i związane z zagrożeniem niewypłacalnością części firm.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk