• Sklep
  • Odbierz prezent
rpp stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie dokonała zmian w poziomie stóp procentowych. Okres rekordowo niskich stóp trwa już 3 lata i z dużym prawdopodobieństwem zostanie przedłużony o kolejny rok.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego zostaną utrzymane na obecnych poziomach:

  • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;

 

Stopa referencyjna NBP

nbp

 

RPP wciąż nie widzi potrzeby podnoszenia stóp procentowych, o czym po każdym kolejnym posiedzeniu przypomina prezes NBPAdam Glapiński. Rada stawia na stabilną politykę stóp procentowych, ale patrząc w przód stawia raczej na ich podnoszenie, a nie obniżanie. Adam Glapiński nie przewiduje jednak, by cykl podwyżek mógł rozpocząć się w tym roku. O tym, czy jego stanowisko w tej kwestii zmieniło się w jakimkolwiek stopniu od czasu ostatniego posiedzenia RPP dowiemy się po godzinie 16:00. Wtedy rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP i dwóch innych członków RPP. Może ona mieć większe znaczenie dla złotego niż sama decyzją (na którą ten nie reagował), choć nie oczekujemy silnych ruchów na parach z polską walutą.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk