• Odbierz prezent
W regionie najmocniejszy polski złoty. Odbijać próbowała korona norweska. Mieszane nastroje korony szwedzkiej

Kolejna część podsumowania kończącego się tygodnia. Tym razem sprawdzamy co działo się na rynkach: franka szwajcarskiego, jena japońskiego, korony norweskiej, korony szwedzkiej, liry tureckiej, rosyjskiego rubla, polskiego złotego oraz czeskiej korony. Zapraszamy do krótkiej lektury!

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

BEZPIECZNE PRZYSTANIE - frank szwajcarski i jen japoński

Japońska waluta jest najsłabsza w zestawieniach tygodniach, a frank wygrywa tylko z dolarem kanadyjskim, wspomnianym jenem, oraz funtem. Spadło napięcie wokół Włoch, chociaż nadal niejasne pozostają perspektywy Brexitu. W końcu tygodnia pojawiły się jednak spekulacje sugerujące możliwość przesunięcia o kilka miesięcy planów wdrożenia przez USA wyższych stawek celnych na chińskie produkty (Trump sugerował taką możliwość już od stycznia, jeżeli Chiny nie chciałyby podjąć negocjacji o nowych relacjach w handlu).

Sprawdzam notowania!

 

Niemniej czekamy na kluczowe rozstrzygnięcia po szczycie G-20 w ten weekend, które mogą przynieść nowe rozdanie dla rynków na grudzień.

WALUTY SKANDYNAWSKIE - korona norweska oraz szwedzka

Odbijać próbowała korona norweska, która wykazuje dużą korelację z rynkiem ropy naftowej (tu szukamy dna przez spotkaniem OPEC?). Mieszanie zachowywała się korona szwedzka, gdyż inwestorzy nie są pewni decyzji Riksbanku 20.XII. Niejasne perspektywy dla europejskiej gospodarki, oraz widoczne w innych krajach wyhamowywanie presji inflacyjnej, mogą przesunąć termin podwyżki stóp na luty.

Czytaj także: Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie

Rozmawiamy z autorem książki "Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie". Paweł Bodnar, jest autorem książki i osobą, która zarządzała rachunkami osób trzecich bez stosownej licencji. W 2017 roku poniosła dramatyczną porażkę na rynku tracąc nie tylko swoje środki, ale również swoich klientów. Pow.. Czytaj
Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie

WALUTY RYNKÓW WSCHODZĄCYCH I NASZEGO REGIONU
lira turecka, rosyjski rubel, polski złoty i korona czeska

Dość wysokie stopy procentowe w Turcji, to nadal olbrzymi magnes dla spekulacyjnego kapitału szukającego strategii carry-trade, stąd nie jest zaskoczeniem, że lira znów okupuje czołówki zestawienia. Na przeciwnym biegunie znalazł się relatywnie mocny wcześniej, biorąc pod uwagę spadające ceny ropy, rosyjski rubel – zaszkodziły mu wydarzenia na Morzu Azowskim i perspektywa dalszego ochłodzenia relacji z Zachodem.

W regionie najmocniejszy był polski złoty, chociaż zmiany są raczej kosmetyczne. Uwagę zwróciły szacunki dla listopadowej inflacji CPI, która nieoczekiwanie spadła do 1,2 proc. r/r schodząc tym samym poniżej celu banku centralnego 1,5-3,5 proc. r/r – to wybija argumenty za podwyżką i tak słabemu obozowi „jastrzębi” i powoduje, że zacieśnienia polityki nie należy spodziewać się wcześniej, niż w 2020 r. Minimalne zmiany odnotowała czeska korona, gdyż rynek nie oczekuje, aby Bank Czech zdecydował się na zaostrzenie polityki w grudniu.

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk