• Odbierz prezent
W poszukiwaniu dna kursu funta do dolara GBPUSD

Oczekiwanie, że w okolicach 1,2660 rozbuduje się podwójny dołek kursu funta, który przełoży się na dynamiczne odbicie GBPUSD w kolejnych tygodniach, a zwłaszcza miesiącach, okazało się technicznym falstartem, co dobrze pokazał mijający tydzień.

Rejon kursu funta 1,2660-90 został wyraźnie złamany, a rynek zszedł blisko 200 punktów niżej. Niemniej fakt, że późniejszy ruch powrotny był niemalże książkowy (powrót do 1,2660- 90) może świadczyć o tym, że rynek wcale nie jest tak przekonany do trendu spadkowego, jak można by tego się teraz spodziewać.

 

Pokaż aktualny kurs funta do złotego GBPPLN!


Warto zastanowić się nad tym,

czy jesteśmy w stanie oszacować potencjalny zasięg spadków na najbliższe 2-3 tygodnie i co musiałoby się stać, aby można było postawić tezę o możliwości pojawienia się gwałtownego odbicia w sytuacji, kiedy szala zacznie przechylać się w stronę odwołania Brexitu. Szersze ujęcie zdaje się wskazywać na to, że w takim układzie zobaczylibyśmy gwałtowny ruch nawet do 1,3580-1,3650 (szczyty z września 2017 r.).

Ale co w najbliższych 2-3 tygodniach?

Tu warto pokusić się o tezę opartą o scenariusz widocznego kanału spadkowego, którego dolne (hipotetyczne) ograniczenie przebiega obecnie przy 1,2390.

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD
Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Ciekawy układ widać na dziennym przebiegu MACD (linia trendu wzrostowego rysowana od maja b.r. nie została złamana), a także RSI 9 (spadki wskaźnika nie są tak silne, jak instrumentu bazowego).

Nota prawna

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk